Více než stovka děl pěti členů maďarské skupiny neo-avantgardních umělců s názvem Pécsi Műhely zaplnila od čtvrtka výstavní prostory v Muzeu umění Olomouc. Výstavu tvoří fotografická dokumentace akčního umění, která zahrnuje osobní performance i skupinové projekty a happeningy. Expozice nese název Pécsi Mühely: dílna, která vzkřísila maďarské akční umění. Expozice je poprvé vystavena mimo Maďarsko. Potrvá do začátku června, řekli zástupci muzea.
Pécsi Műhely, ve volnějším překladu Péčská či přesněji Pětikostelecká dílna, působila v Pécsi v letech 1969 až 1981. Tito umělci se záměrně vyhýbali prvoplánové kritice komunistického režimu. "S využitím performativního umění a za pomocí fotografie i filmu se snažili vzkřísit a novým vizuálním jazykem interpretovat modernistické směry utlumené v Maďarsku světovými válkami i krvavou revolucí v roce 1956," uvedla spoluautorka výstavy Štěpánka Bieleszová.
Členové skupiny podle kurátorky prahli po poznání nových evropských trendů. Vytvořili si přitom svůj tvůrčí prostor, kde mohli experimentovat a realizovat své koncepty. "Samozřejmě vnímali soudobou společenskou a politickou situaci. Proto se také seskupili v "pracovní kolektiv" a svými uměleckými akcemi parafrázovali komunistickou stranou organizovaný společenský život a propagandu," doplnila Bieleszová.
Dobovou atmosféru výstavy dotvářejí objekty Karoly Halásze a také záznamy akcí přepsané z videokazet. Představena jsou zde také díla Ference Ficzeka, Károly Kismányokyho, Sándora Pinczehelyiho a Kálmána Szijártó, jde tedy o celou Péčskou dílnu.
Skupina Pécsi Műhely odvodila svůj název částečně z dílny, která ve městě pracovala v 19. století na rekonstrukci katedrály, zčásti pak jméno vyjadřovalo obdiv k fenoménu Bauhausu, uměleckého učiliště, na kterém vyučovala nebo studovala řada maďarských avantgardních umělců. Členy dílny také spojuje péčská Střední umělecká škola, která sehrála zásadní roli v oblasti výchovy maďarského uměleckého dorostu. Činnost maďarské umělecké skupiny sledovali i jejich kolegové na Slovensku, v Česku a Polsku a podle autorů výstavy není vyloučené, že se jimi nechali inspirovat.
Výstava navazuje na přehlídku českého, moravského a slezského akčního umění ze sbírky Muzea umění Olomouc, která se pod názvem Okamžité chrámy uskutečnila ve stejných prostorách Kabinetu a Salonu v předminulém roce.