Velká dražba
Na aukci se prodal Brožík i Čapek. Nejdražší za dva miliony
24.03.2013 18:22
Přes 60 procent nabízených uměleckých děl a starožitností si odnesli sběratelé z nedělní aukce společnosti Meissner-Neumann v Praze. Za vyvolávací cenu 1,95 milionu korun si zájemce odnesl obraz Josefa Čapka Váza s květinami, včetně aukční přirážky za něj zaplatí 2,34 milionu korun.
Obraz pochází z let 1922 až 1923, byl vystaven na retrospektivě Josefa Čapka v Jízdárně Pražského hradu před třemi lety. Nejdražším Čapkovým dílem vydraženým na tuzemských aukcích zůstává již přes pět let obraz Děvče v růžových šatech z roku 1916, který se prodal za dvanáct milionů korun bez aukční přirážky. V únoru se objevil na londýnské aukci oboustranný obraz Josefa Čapka z roku 1915 a prodal se v přepočtu za 7,8 milionu korun.
Také za vyvolávací cenu se v neděli prodal obraz Antonína Hudečka Na jezu, k ceně 1,8 milionu musí kupec opět přidat dvacetiprocentní přirážku. Za 1,75 milionu korun se prodal obraz Politikáři na vsi, olej Václava Brožíka zmiňovaný v řadě publikací, naposledy v katalogu k Brožíkově výstavě v pražské Národní galerii (2003). Obraz, považovaný za jedno z nejvýznamnějších autorových žánrových děl, byl dlouhá léta nezvěstný.
Za 750 tisíc korun se prodal obraz Antonína Slavíčka Břízy u cesty (kolem roku 1904), z vyvolávací ceny se nezvedl ani obraz Jindřicha Pruchy Strom ve větru, nový majitel za něj zaplatí 580 tisíc korun. Olej Antonína Chittussiho s názvem Kapří rybník se vyšplhal na 440 tisíc korun a za vyvolávací cenu 420 tisíc korun si nový majitel odnesl temperový obraz Pravoslava Kotíka s názvem Výlov.
Nedělní aukce nabídla také ucelenou kolekci děl umění druhé poloviny 20. století z významné pražské sbírky. Sběratel se s výtvarníky intenzívně stýkal a měl blízko zejména k těm, kdo se řadili mezi aktivní odpůrce minulého režimu. Ti byli zastoupeni i v aukční nabídce - například Jiří Kolář, Ladislav Novák, Pavel Reisenauer, Jan Šafránek nebo Otakar Slavík. Zejména o díla Kolářova měli v neděli sběratelé velký zájem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.