Koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl nabídne od 21. do 24. června festival Bubenský slunovrat a nádraží Praha-Bubny promění v alternativní scénu a galerii. Podle mluvčí přehlídky Magdaleny Bičíkové představí "jiné" umělce - osobité muzikanty či divadelníky, kteří nejsou součástí hlavního proudu.
"V Bubnech vystoupí třeba věhlasný divadelní soubor Farma v jeskyni s představením Čekárna, famózní zpěvačka Ridina Ahmed, zpěvák a akordeonista Mário Bihári se skupinou Bachtale Apsa, kapela Allstar Refjúdží Band nebo zpěvačka Irena Budweiserová," uvedla. Vstup na všechny akce bude zdarma, jen na divadelní představení Čekárna je nutná registrace předem.
Nádražní budova, její okolí i kolejiště, odkud za druhé světové války odjížděly transporty Židů, se tak na pět dní stane místem pro koncerty, divadlo, setkávání, semináře či výtvarnou dílnu. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města připravuje společnost Památník Šoa. Ta Bubenský slunovrat letos opět provázala s festivalem United Islands of Prague.
"V programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci jsou očividně jiní. Někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a nebytí. Obnovování historické paměti i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru zajímá," komentoval to Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa.
Velké projekty a známá jména doplní malé i méně známé soubory a skupiny. Budou mezi nimi studentské soubory, lidé bez domova, rasové či kulturní menšiny. "Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše," doplnil Štingl. Známý dokumentarista stojí i za projektem Památníku ticha - moderní platformy věnované oživování historické paměti, která má na nádraží Praha-Bubny v budoucnosti vzniknout.
Program zahájí 21. června dopoledne Terezínské zvony. Zhudebněné dílo inspirované skutečnými příběhy dětí z terezínského ghetta zahrají studenti holešovického gymnázia Přírodní škola.