Národní muzeum představuje v USA výstavu Fenomén Masaryk

Kultura
8. 2. 2018 13:15
Busta Tomáše Garrique Masaryka.
Busta Tomáše Garrique Masaryka.

Pražské Národní muzeum představuje v USA na putovní výstavě osobnost Tomáše Garrigua Masaryka. Expozice s názvem Masaryk as a Phenomenon začala tento týden na velvyslanectví ve Washingtonu, kde potrvá do 7. března. Poté bude postupně instalována v několika dalších amerických městech, oznámila Pavlína Charvátová z tiskového oddělení muzea.

Výstava je pořádána v rámci programu zahraničních akcí k oslavám 100 let Československa. Nejen americkým návštěvníkům přiblíží fotografiemi, předměty i audiovizuálními projekcemi osobu prvního československého prezidenta a jeho vztah ke Spojeným státům americkým.

"Výstava Fenomén Masaryk byla inspirována stejnojmenným výstavním projektem, který probíhal v Nové budově Národního muzea od loňského 15. září do konce ledna. Představila Masaryka v roli profesora, prezidenta, ale například i otce a manžela," uvedla Charvátová.

Velká pozornost je v expozici věnována Masarykovu vztahu ke Spojeným státům americkým, které hrály důležitou roli nejen v jeho osobním a pracovním životě, ale i v jeho "životním projektu" - v obhajobě nutnosti vzniku samostatného Československa během první světové války.

"Jeden z nejdůležitějších okamžiků vzniku československého státu představuje podpis takzvané Filadelfské deklarace z 26. října 1918, která zaznamenává Prohlášení společných cílů nezávislých středoevropských národů. Podepsali ji zástupci Čechoslováků, Poláků, Chorvatů, Ukrajinců, Rusínů, Litevců, Rumunů, Rakušanů, tureckých Řeků, Albánců, Arménů a Židů - sionistů," dodala.

Fotografii zachycující Masaryka při podpisu tohoto dokumentu mohou návštěvníci na výstavě vidět spolu s dalšími předměty, mezi které patří i medaile vydaná k výročí Masarykových 85. narozenin od Otakara Španiela.

Výstava ve Washingtonu ukazuje také velkoplošné fotografie a audiovizuální projekce. K návštěvníkům hovoří obrazem i zvukem. Na replice dobového rádia lze naladit Masarykovy výroky v anglickém a německém jazyce. Nechybí ani možnost poslechnout si jeho oblíbenou skladbu Ach synku, synku v originále. Masarykovy myšlenky znějí nahlas v celém prostoru a obklopují tak zájemce po dobu jeho návštěvy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pancer Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ