Neúspěšné vyšetřování
Největší krádež obrazů v historii není ani po 30 letech objasněna
18.03.2020 18:01
Největší krádež obrazů v historii zůstává i po 30 letech stále neobjasněná. Nebyli dopadeni pachatelé, ani nebyla nalezena uloupená plátna. V bostonském Muzeu Isabelly Gardnerové, odkud 18. března 1990 zmizelo 11 vzácných obrazů (od Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera či Édouarda Maneta), soška orla z hrotu žerdi na francouzské vlajce a jedna váza v ceně asi 300 až 500 milionů dolarů, visí od té doby prázdné rámy. Ani nasazení desítek detektivů, ani vypsaná odměna zvýšená na deset milionů dolarů k úspěchu nevedly.
Americká sběratelka umění a filantropka Isabella Gardnerová (1840-1924) začala sbírat umělecké předměty koncem 19. století a muzeum v Bostonu otevřela v roce 1903. Muzeum má menší, ale významnou sbírku obrazů, soch, kreseb, děl z keramiky, šperků či vzácných tisků.
Umělecká díla zmizela z muzea v ranních hodinách v neděli 18. března 1990. Dva neznámí muži, převlečení do policejních uniforem, přišli do muzea s tím, že jdou vyšetřovat nahlášený incident. Spoutali dva noční strážce muzea a deaktivovali bezpečnostní systém. Podle detektivů se v muzeu vyznali - věděli například o tajných dveřích za jedním z obrazů.
Za 81 minut si zloději odnesli obraz Koncert od nizozemského barokního mistra Jana Vermeera, tři mistrovská díla Rembrandta van Rijna (Bouře na moři Galilejském, Autoportrét a Dáma a pán v černém), pět menších kreseb od Edgara Degase, obraz Krajina s obeliskem Govaena Flincka, plátno U Tortoniho Édouarda Maneta a také čínskou bronzovou vázu Ku z let 1200-1100 před naším letopočtem.
Podle odborníků jsou nejcennější Vermeerův Koncert, jeden z pouhých 34 známých obrazů malíře, a Rembradtova Bouře na moři Galilejském, jediná jeho krajinomalba - oba obrazy jsou ceněny na více než 100 milionů dolarů.
Zloději ale ignorovali další významná díla v muzeu: například některá významnější plátna od Degase či velký Autoportrét od Rembrandta z roku 1629.
Neúspěšné vyšetřování
Ihned zahájené vyšetřování bylo ale dosud neúspěšné, jeden čas se spekulovalo i o politických motivech činu, ozvalo se také několik anonymů. Ukradená díla jsou však díky své proslulosti v podstatě neprodejná. O krádeži byl v roce 2005 natočen dokumentární film Stolen.
V březnu 2013 informovala FBI, že možná zná identitu zlodějů. Díla byla prý zcizena bandou kriminálních živlů a převezena někam k Filadelfii, kde prý byla na začátku 21. století některá díla prodána. Spekulovalo se o bostonské mafii či gangech z různých čtvrtí. K informacím o ukradených dílech nevedlo ani to, že policie nabídla za informace peníze, zkrácení vězeňského trestu, či dokonce plné osvobození.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.