Pokračování úspěšné výstavy Malík Urvi (čti Malý kurvy) připravila v pražském Centru současného umění DOX skupina Pode Bal. Až do 17. května zájemcům představí 31 portrétů soudců a státních zástupců, kteří se údajně angažovali v politických procesech minulého režimu. Jde o stále aktivní zaměstnance české justice.
"Výstava není o minulosti. Prostřednictvím reflexe minulých politických procesů se vyjadřuje k nastavení současného systému. Komunističtí soudci a prokurátoři, kteří soudili politické procesy totalitního systému, nemají dnes v justici co pohledávat. Svým zdokumentovaným jednáním prokázali, že jsou vhodnými nástroji jakékoliv politické poptávky," řekl člen skupiny Pode Bal Petr Motyčka.
Podklady jednotlivých exponátů tvoří koláž z rozsudků, sdělení Výboru pro ochranu nespravedlivě stíhaných (VONS) a jiných zdrojů. Na obrazech dominují velké portréty jednotlivých aktérů těchto procesů, kreslené lihovou fixou. Přibližně u desítky obrazů autoři namísto kreseb namalovali bílou barvou duchy.
"Sehnat fotografie soudců byl velký problém. Někteří byli ale úplně nedosažitelní a v případě státních zástupců se jednalo o nadlidský úkol," uvedl Motyčka.
ČTĚTE TAKÉ: Malík Urvi s novou tváří. Pode Bal má pokračování
Autoři výstavy upozornili, že její idea vznikla před dvěma lety a nesouvisí s blížícími se volbami. Podotkli, že VONS se mnohé ze zdiskreditovaných soudců a státních zástupců marně pokoušel v roce 1993 odvolat. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák se za ně postavil.
První výstava Malík Urvi se konala v Galerii Václava Špály v roce 2000 a představila lidi, kteří byli údajně spolupracovníky komunistické Státní bezpečnosti nebo se jinak aktivně angažovali v podpoře tehdejšího režimu, a přesto zastávají významné politické, společenské či ekonomické posty. Za měsíc ji vidělo deset tisíc návštěvníků. Součástí 36 portrétů byly životopisy informující o předrevolučních i porevolučních aktivitách těchto lidí.
Výstava vyvolala nebývalý společenský a mediální ohlas, ten však více v zahraničí než doma. Expozice pak putovala i po dalších městech; Špálova galerie kvůli ní ale dočasně přišla o sponzory. Projekt rozpoutal debatu v uměleckých kruzích a stal se zásadním počinem v tvorbě zaměřené na politicko-sociální aspekty.
Mezi vystavenými byli například tehdejší ministr financí Pavel Mertlík a jeho někdejší kolegové z vlády Jan Kavan a Miroslav Grégr, bývalý šéf protidrogové centrály a nynější první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous, Vladimír Dlouhý, Marián Čalfa, Richard Falbr, Václav Junek, Lubomír Soudek, Jaromír Nohavica nebo Jaroslav Hutka.
Foto: ČTK