Nové výstavy a trasy: hrady a zámky oslaví 700. výročí Karla IV.

Kultura
2. 3. 2016 06:00
Socha českého krále a římského císaře Karla IV. v triforiu katedrály sv. Víta v Praze.
Socha českého krále a římského císaře Karla IV. v triforiu katedrály sv. Víta v Praze.

Nadcházející návštěvnická sezona, která začne o Velikonocích, bude na státních hradech a zámcích v duchu rodu Lucemburků. Národní památkový ústav (NPÚ) se tak připojuje k oslavám 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. "Středobodem oslav bude hrad Karlštejn, rádi bychom ale výročí zviditelnili i na jiných památkách, které máme ve své správě a které mají vazbu ke Karlu IV.," řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Vstupné se v nové sezoně na památkách NPÚ nebude zdražovat a novinkou je zrušení zákazu fotografování na těchto památkách. Podle ředitelky může být umístění snímků na sociálních sítích pro NPÚ reklamou; podotkla také, že fotografování v době mobilních telefonů nelze uhlídat. Stále ale platí zákaz fotografování s bleskem, stativem a selfie tyčkami.

Na snímku je replika koruny Svaté říše římské zpracovaná mistrem šperkařem Jiřím Urbanem.Hlavní událostí na Karlštejně bude výstava Karlštejnský poklad. Představí od 7. května soubor téměř čtyři stovky předmětů z doby Karla IV., které vypovídají o kultuře a životním stylu Karlova dvora. Podle památkářů unikátní soubor světového významu byl asi za husitských válek ukryt v karlštejnských zdech. Poklad nalezli až dělníci na konci 19. století při rekonstrukci hradu. Doputoval do sbírek továrníka Jindřicha Waldese a po likvidaci soukromého majetku komunisty do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

"Na Točníku si připomeneme válečné techniky z dob Lucemburků, tradici rytířství pak cyklem sv. Jiří v Jindřichově Hradci, kdy zpřístupníme středověké prostory tamního hradu. Na hradech Lipnice, Zvíkov, Litice a Bečov si připomene dobu Karla IV. hravější formou," uvedla ředitelka.

Karel IV. zakládá Vysoké učení pražské, Karlovu univerzitu v roce 1348, podle fresky malíře Josefa Matyáše Trekwalda, pražského rodáka.S novou sezonou památky otevírají nové prohlídkové trasy i výstavy či zpřístupňují dosud uzavřená místa. Hradům a zámkům ve správě státu poslední léta roste počet návštěvníků, loni zaznamenaly rekordních pět milionů. Na svůj provoz si NPÚ vydělá nejvíc z třicítky příspěvkových organizací MK, z miliardového rozpočtu až polovinu pokryjí vlastní výnosy, především ze vstupného, které podle ředitelky činí asi 380 milionů ročně.

Vysoká návštěvnost přesto podle Goryczkové pomáhá pokrýt jen část nákladů na provoz a údržbu. Na financování jejich obnovy NPÚ využívá nejčastěji evropské fondy. V roce 2016 proto plánuje podat několik žádostí o dotaci. Kromě obnovy dvora U Matoušů, národní kulturní památky obklopené plzeňským sídlištěm Bolevec, chce dotace využít třeba na zpřístupnění Horního hradu ve Vimperku, po desetiletích nevyužívaného. Památkáři by také chtěli vzkřísit zahrady hradu Pernštejn; obnova by zdánlivě pustému svahu u hradu vrátila podobu díla zahradního umění s tureckými lázněmi, altány, kaskádami a další architekturou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav, Tachezy Jan, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ