Nedávno objevená krajinomalba Antonína Mánesa za tři čtvrtě milionu korun, položka s nejvyšší vyvolávací cenou, neoslovila účastníky sobotní aukce umění a starožitností v Brně. Majitele zatím nezmění ani další ozdoba aukce, Krajina s cestou a se stafáží od nizozemského mistra Jacoba de Heusche. Za 460 tisíc korun se prodal Portrét dámy od Rakušana Ferdinanda Georga Waldmüllera, jehož dražba začínala na čtvrt milionu.
Nečekaně lítý boj se v aukční síni Zezula na Hlinkách vedl o akvarel Pohled na Vídeň z roku 1869 od rakouského malíře Rudolfa von Alta. Dílo ze sbírky Karla Löwa se začínalo dražit na 49 tisících korunách. Německy mluvící zájemci v sále ovšem spolu s dražiteli přihazujícími on-line a po telefonu vytáhli cenu až na 370 tisíc korun.
Podobně dramaticky rostla také vyvolávací cena olejomalby Sedící dívka Franze von Defreggera. V katalogu byla za 27 tisíc korun, prodala se za 290 tisíc korun. Rovněž pochází ze sbírky Karla Löwa, prvorozeného syna Adolfa Löwa, zakladatele brněnského textilního průmyslu.
V odpolední části aukce zaměřené na starožitnosti se neprodala 500 let stará německá helma s vyvolávací cenou 490 tisíc korun ani přírodní diamant za 110 tisíc korun. Zájem však vyvolala velká sada stříbrných příborů rakouské provenience, která se vyšplhala z 80 tisíc korun na téměř čtvrt milionu. V luxusní sadě nechyběly ani misky na kaviár.
Nejvyšší vyvolávací cenu z více než 500 položek v katalogu měl Mánesův obraz, jehož odhadovaná hodnota je ovšem ještě vyšší. Autorova díla se na trhu téměř nevyskytují, většinu jich vlastní Národní galerie a jiné instituce.
Nabízená Mánesova malba byla podle aukční síně dosud největším autorovým obrazem, který se na domácím aukčním trhu objevil, navíc jde o čerstvý objev. Dílo zůstávalo v majetku jedné rodiny více než 60 let, nebylo dosud nikde publikované.