V parku na pražském Karlově náměstí byl v úterý 2. srpna ve 13 hodin odhalen Bublifuk, kinetická socha Viléma Friče. Rušnému zelenému prostoru zahlcenému dopravou a proslulému zvýšeným výskytem drogových dealerů nyní sympaticky vévodí hravý mechanický stroj poháněný solárním panelem, který spěchajícím lidem posílá do cesty křehké mýdlové bubliny.
"Nápad na bublinový stroj vznikl poté, co jsem si prošel Karlovo náměstí a zjistil, že tu vládne pevný řád dopravy a lidí, kteří přesně dodržují určitou trajektorii cestou do práce. Je to náměstí, kde jako by se člověk nemohl zastavit. Ale když vystoupíte z tramvaje a přiletí k vám bublina, najednou může být vše jinak," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ autor sochy Vilém Frič, známý svými předchozími kinetickými objekty, mechanickou sochou Sisyfos a citlivou interaktivní sochou, která emotivně reaguje na dění kolem sebe – viz video níže.
Vilém Frič chtěl do řádu náměstí vnést organičnost, chaos a náhodu, rozbít zdejší hektickou atmosféru. "Všimněte si, že to není to stroj, který by mechanicky chrlil jednu bublinu za druhou. Je závislý na slunci a větru. A déšť nevadí ani stoji, ani bublinám."
Výroba stroje trvala dva měsíce. Jde o zhruba pět metrů vysokou ocelovou konstrukci, jejíž design připomíná otevřenou mechanikou vystavenou na odiv devatenácté století. Zepředu ji ovšem zdobí solární panel. Stroj samozřejmě nemůže chrlit bubliny nepřetržitě, spotřeboval by příliš mnoho kapaliny. Bude se tedy spínat každou celou hodinu především v nejrušnějších částech dne, nejdříve v šest hodin ráno, ale na čtvrt hodiny prý i o půlnoci.
Na daném místě - kousek od Ječné ulice před kostelem sv. Ignáce - bude socha stát 28 dní, pak se dvakrát přemístí na stejnou dobu do jiných zákoutí stejného náměstí. "Pro delší dobu instalace musíte mít tisíc povolení, takže jsme to vyřešili takto," říká Ivan Holeček, iniciátor projektu. Právě on kontaktoval radního pro kulturu z pražského magistrátu Lukáše Kauckého, místostarostku Prahy 2 Michaelu Marksovou a Viléma Friče, kteří stojí za realizací objektu a byli přítomni slavnostnímu odhalení.
Svou estetickou, hravou i romantickou funkci socha plní dokonale. Jen působí provizorně svým nevzhledným stojanem z trubek i provázkem, který kolem něj vymezuje prostor, kam "se nesmí" a tím tak trochu poukazuje na neochotu pražského magistrátu vpustit umění do veřejného prostoru programově, zásadně a v mnohem větší míře než dosud. Tato socha je bohužel jen jedna z mála současných uměleckých instalací v Praze.
K dalším osudům Karlova náměstí řekla serveru TÝDEN.CZ místostarostka Michaela Marksová, že projekt na jeho revitalizaci se zastavil kvůli archeologickému nálezu kaple Božího těla přímo uprostřed Karlova náměstí pod ulicí Ječnou, která největší české náměstí neblaze přetíná v půli. Kruhový půdorys kaple zasahuje pod zemí do trávníků po obou stranách frekventované ulice právě v místech, kde měl být vybudován podchod. Řešení se teprve hledá.