Olomoucká socha příběhů se rozrostla o další lidské osudy

Kultura
2. 6. 2017 18:00
Vložením kamenů studenti zakončují svou tříměsíční zahraniční zkušenost.
Vložením kamenů studenti zakončují svou tříměsíční zahraniční zkušenost.

Unikátní socha příběhů na nádvoří Vyšší odborné školy sociální v Olomouci se v pátek rozrostla o další kameny. Symbolizují příběhy lidí, se kterými se studenti setkali na svých zahraničních praxích po celém světě. Letos sem putovaly kameny z Nepálu, Indie, Keni, Moldavska či Srí Lanky, řekli zástupci školy. Socha stojí na nádvoří školy již více než deset let, do jejích otvorů bylo uloženo již 300 kamenů představujících stejný počet lidských osudů.

Vložením kamenů studenti zakončili svou tříměsíční zahraniční zkušenost. Do sochy přibyl například kámen připomínající osud sedmadvacetiletého Safího, kterého jedna ze studentek potkala na Srí Lance. Muž se v životě musel vyrovnat s rolí dětského vojáka v občanské válce i ničivým cunami, které ho připravilo o rodinu a domov. "Naštěstí se mu to podařilo a nyní nasedl na správnou vlnu učitele surfu a mě velmi inspirovala jeho nezdolnost, se kterou se popral se svým nelehkým dětstvím," uvedla studentka Klára Jackelová. Další z kamenů bude připomínat mladou Afghánku Nazi, kterou další studentka potkala v Indii.

V soše, která je dílem výtvarníka Lubomíra Dostála, přibývají kameny každoročně po ukončení zahraničních praxí zdejších studentů. Vkládány jsou do otvorů dřevěných sloupů. "Projekt Sochy příběhů vznikl v roce 2005 s cílem připomínat, že se nás týkají osudy trpících a strádajících lidí i na zdánlivě vzdálených místech planety, že si tato místa neseme v sobě a že jsou stále přítomna v našich životech," uvedla mluvčí školy Eva Bělocká. Loni přibyly kameny například z Rumunska, Makedonie, Srí Lanky, Kambodže či Ekvádoru.

Škola organizuje pro studenty vzdělávacího programu sociální a humanitární práce praxe v neziskových organizacích ve více než 40 zemích čtyř světadílů. Podle vedení školy studenty třináctitýdenní praxe ve světě mnohdy změní, dostávají se do konfrontace s realitou. Zorganizovat praxi není jednoduché, škola dbá zejména o to, aby se studenti v pořádku vrátili.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ