Písecký multifunkční prostor Sladovna, který vznikl z historické budovy objektu na zpracování pivního sladu, otevřel unikátní interaktivní výstavy. Návštěvníky čeká nová expozice Mraveniště, Minigolf, jehož jamky vytvořili vybraní umělci, i pocta ilustrátorovi Vladimíru Fukovi. Všechny výstavy se vzdělávacím kontextem jsou určeny především rodinám s dětmi.
Centrum zábavy, vzdělávání a interakce. Tak by se dala popsat galerie Sladovna, která již desátým rokem provozuje svou činnost v historickém centru v jihočeském Písku. Pro návštěvníky je v bývalé průmyslové budově připraveno vždy několik stálých expozic, jejichž hlavním motivem je zapojovat především dětské hosty do svého tématu.
Mraveniště
Na ploše téměř 500 metrů čtverečních čeká mladé návštěvníky dobrodružství v podobě rozsáhlého dřevěného mraveniště, ve kterém zažijí a vyzkouší život mravenců ve vlastním prostředí. Mezi aktivitami je přenášení vajec, setkání s královnou, prolézání tunelů či sjíždění skluzavek, děti samy přidají ruku k dílu a mraveniště vlastními silami dobudují. Areál Mraveniště je vytvořen z přírodních materiálů, které tvůrci získali z recyklovaných dřevěných palet. Tématem výstavy je vztah k přírodě: děti si lépe představí jak skutečné mraveniště funguje, navíc ve formě hry a zábavy.
Projekt Mraveniště vytvořil Vladimír Větrovský z organizace Hřiště pod květinou, které v České republice instaluje originální a tématická dětská hřiště. Expozici doplní multimediální obsah autora Matyáše Trnky, vnuka slavného ilustrátora Jiřího Trnky. Každý návštěvník Mraveniště od přítomných lektorů obdrží vlastní mravenčí tykadla a další výbavu, nutnou k převtělení se do kůže skutečného mravence.
Art Minigolf
Dalším projektem, který písecká Sladovna připravila, je umělecký minigolf. Ten navazuje na oblíbenost miniaturní podoby golfu nejen v České republice. Americká kurátorka Karey Rawitscher oslovila několik českých i zahraničních výtvarných umělců, jimž zadala práci na vytvoření několika originálních minigolfových stanovišť, které budou porušovat konvecne tradičního minigolfu, jak ho známe z českých kempů a rekreačních zařízení.
Pocta ilustrátorovi Vladimíru Fukovi
Posledním novým projektem je pocta úspěšnému a mezinárodně uznávaném výtvarníkovi Vladimíru Fukovi, jenž se v Písku narodil v roce 1926. Fuka je autorem ilustrací legendární knihy Malý Princ, kterou mělo ve své knihovně snad každé dítě. Do paměti čtenářů se zapsal i jako autor desítek knih jako například Pavlík sám na světě či New York. Mezi Fukova zásadní díla patří také vlastní ilustrované deníky. Díky expozici, již ve Sladovně připravuje Sylva Kofroňová, se návštěvníci díky speciálním kulisám objeví přímo v příběhu knihy. Cílem výstavy je vytvořit či prohloubit dětskou vazbu a náklonnost ke knihám.
Více informací o písecké Sladovně naleznete ZDE. Interaktivní centrum je otevřeno svým návštěvníkům každý den v týdnu kromě pondělí. Vstupné, do celé Sladovny, který každého příchozímu zajišťuje možnost návštěvy všech výstavy, je 120,- Kč pro dospělou osobu, děti platí 90,- Kč. Pro celou rodinu je připraveno zvýhodněné hromadné vstupné.