Plzeňské muzeum vystavuje grafiky písničkáře Boba Dylana

Kultura
15. 9. 2017 20:30
Výstava On the Road.
Výstava On the Road.

Výstavu 51 grafických prací muzikanta a nositele Nobelovy ceny Boba Dylana mohou vidět od pátku návštěvníci Západočeského muzea v Plzni. Expozici On the Road uspořádal galerista Zdeněk Kočík, který provozuje Gallery of Art Prague (GOAP) na Staroměstském náměstí. Jde o jeho skici, které si kreslil tužkou při svých cestách po venkově, řekl Kočík. Výstava potrvá do 12. listopadu.

GOAP, která trvale vystavuje díla Andyho Warhola, Salvadora Dalího či Alfonse Muchy a má podle Kočíka stejnou návštěvnost jako Národní galerie (asi 180 tisíc lidí ročně), koupila 56 grafických listů z 99kusové série od partnerské Halcyon Gallery London. "Všechny jdou Dylanem podepsané, každá má certifikát. Přemluvili ho (galerie), aby udělal barevné návrhy, a oni z toho vytvořili limitovanou sérii 295 kusů od každého obrazu," uvedl Kočík. Podle něj jsou barevné grafiky, hlavně z amerického venkova a z Francie, nabité pozitivní energií a dobrou náladou. V historickém sále muzea, kde stále hraje výběr Dylanových písní, jsou ještě vystavená písničkářova alba a několik fotografií Alana Pajera z pražského koncertu v roce 2005, kdy věnoval Václavu Havlovi kytaru s podpisem.

Obraz Boba Dylana."Dylan je pořád na cestě. Maluje úplně obyčejné věci a tvrdí, že se u toho úžasně uvolňuje," řekl. Od 50. do 80. let vytvořil asi 300 kreseb. Výstavu už mohli zhlédnout lidé v Praze na Staroměstské radnici, kde bylo o pět grafik více a kam přišlo během tří měsíců na 50 tisíc lidí. Z Plzně zamíří putovní expozice v lednu do Bangkoku, po třech měsících do Kataru. V GOAP podle Kočíka není pro grafiky místo.

Šestasedmdesátiletý umělec výrazně ovlivnil populární hudbu po světě. V jeho nekonvenčních textech jsou patrné politické, sociální, filozofické a literární vlivy. Byl prvním muzikantem, který získal Nobelovu cenu, což se stalo nejradikálnějším rozhodnutím Švédské akademie od roku 1901. Písničkář, který žije v karavanu, publikoval básně a beletrii, například sbírku básní a memoáry. Věnuje se také malování a kreslení, největší výstavu měl loni v Londýně. Dylanových desek se prodalo po světě 125 milionů kusů, napsal přes 600 původních skladeb, které převzaly světové kapely, a vydal 36 studiových a 11 koncertních alb.

Kočík, plzeňský rodák, pořádá v Západočeském muzeu každým rokem jednu velkou výstavu. "Byli tu Saudek, Warhol, Dalí, bratři Saudkové," uvedl galerista. Na šest výstav přišlo do Plzně celkem přes 100 tisíc lidí. "Vždycky přitáhnou lidi a je to vlastně promo pro muzeum," řekla mluvčí muzea Romana Němečková. Na Dylana očekává do 10 tisíc návštěvníků. Muzeem přitom ročně projde asi 90 tisíc lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal, AP/Kirsty Wigglesworth

Další čtení

Jan Čermák, majitel TV Barrandov

Televize Barrandov chce zdvojnásobit sledovanost nad pět procent

Kultura
2. 4. 2025

Vasilův Rubáš & Die Ukrainiens zahrají v Malostranské Besedě

Kultura
31. 3. 2025

Praha se už potřetí stala nejoblíbenějším domácím cílem českých turistů

Kultura
29. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ