Před 1020 lety byl v Prusku zabit pohany český patron sv. Vojtěch

Kultura
23. 4. 2017 05:00
Socha sv.Vojtěcha na pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.
Socha sv.Vojtěcha na pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Před 1020 lety, 23. dubna 997, byl na misijní cestě v pohanském Prusku zabit svatý Vojtěch, který se jako druhý stal patronem českých zemí, ale je též patronem Polska a Uher. K významným počinům tohoto světce patří například založení prvního mužského kláštera na českém území v Praze-Břevnově.

Vojtěch se narodil někdy kolem roku 956 ve váženém rodě Slavníkovců z Libice nad Cidlinou. První vzdělání získal od místních kněží, později studoval devět let v Magdeburku. Po návratu do Prahy a poté, co přijal biřmovací jméno Adalbert, se stal pomocníkem prvního českého biskupa Dětmara a po jeho smrti byl v roce 982 jmenován druhým pražským biskupem (prvním českého původu).

Lebka svatého Vojtěcha vystavená v katedrále svatého Víta v Praze u příležitosti oslav svátku tohoto hlavního patrona pražské arcidiecéze.

Oproti mírnému Dětmarovi si svatý Vojtěch reformní politikou udělal řadu nepřátel v církevních i světských kruzích. Snažil se vymýtit zejména obchod s otroky, mnohoženství a alkoholismus.

Do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, památky UNESCO, se vrátily zvony sv. Vojtěch, sv. Cyril a Metoděj a sv. Zdislava. Nahradí zvony zrekvírované ve 2. světové válce.

Pro spory s knížetem Boleslavem II. a po vyvraždění Slavníkovců na Libici nakonec odjel přes Polsko na misijní cestu do Pruska, kde byl na neupřesněném místě zabit tamními pohany. Jeho ostatky od nich vykoupil polský kníže a pozdější první král Polska Boleslav Chrabrý a uložil je ve svém sídelním městě Hnězdně. Odtud byly později převezeny do svatovítské katedrály na Pražském hradě. Svatořečen byl Vojtěch v roce 999 papežem Silvestrem II. na žádost císaře Oty III. Svatý Vojtěch je také hlavním patronem pražské arcidiecéze.

Socha sv. Vojtěcha od Jana Brokoffa na Karlově mostě v Praze na snímku z roku 1938.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peška Stanislav, Doležal Michal

Další čtení

Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ