Osm tun českého skla tvoří základ hudebního nástroje, který zdobí nově vznikající obytnou zónu nizozemského města Utrecht. Monumentální dílo Skleněná věž, jehož autorem je nizozemský sklářský umělec Bernard Heesen, vzniklo z kovu a skleněných koulí vyrobených sklárnou Ajeto v Lindavě.
Jde o údajně největší hudební nástroj na světě. Věž tvoří 800 dekorativních skleněných koulí o průměru 40 až 50 centimetrů v různých odstínech modré kobaltové barvy. Dalších více než 100 skleněných zvonů bylo vyrobeno z olovnatého křišťálu.
Skleněné koule vyráběli čeští umělečtí skláři v Lindavě zhruba půl roku. Skleněné zvony vznikly ve sklárně Royal Leerdam Glass v nizozemském Leerdamu. Koule se lepily speciálním lepidlem do nerezového kování. Do konstrukce věže byly osazeny z jeřábů a vysokozdvižných plošin. Jedna koule váží zhruba deset kilogramů, a kovová konstrukce tak nese asi 8000 kilogramů českého skla.
Věž podle tvůrců není jen vizuálním, ale i unikátním hudebním uměleckým dílem. Tvrdí, že jde o největší hudební nástroj na světě. Věž je osazena více než stovkou křišťálových zvonů různých velikostí a různých tónin, které vytvářejí klasickou klaviaturu. Pianista sedí přímo pod věží a z koncertního piána je jeho kompozice přenášena složitou počítačovou a mechanickou soustavou přímo na věž.
Projekt byl připravován od roku 2006. Jeho realizaci předcházely četné zátěžové zkoušky, testy použitých materiálů, vývoj klávesnice a hudební mechaniky.
Sklárna Ajeto se specializuje na malosériovou výrobu komplikovaných a exkluzivních děl z ručně foukaného skla. Uměleckým ředitelem firmy je renomovaný designér a architekt Bořek Šípek.
Ilustrační foto: Karel Šanda