V Londýně se vydražila unikátní středověká miniatura z Kutné Hory. Získala ji do svých sbírek galerie Středočeského kraje a stane se jedním z klíčových exponátů v jejím nově budovaném sídle - kutnohorské Jezuitské galerii. Galerii přišla na 510 000 liber, tedy 14,2 milionu korun.
K tomu je ovšem třeba ještě připočítat aukční přirážku, tou se cena zvedla ještě o dalších sto tisíc liber na celkových 615 tisíc, tedy 17 a půl milionu. "Byl to boj," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ kurátor Středočeské galerie Ondřej Chrobák, který se aukce v Londýně zúčastnil. "Měli jsme minimálně tři vážné konkurenty."
Do sbírek teď ale mohou zařadit opravdový unikát -rozměrnou celostránkovou miniaturu (645 x 443 mm) s vyobrazením dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře, obdobu známé úvodní miniatury z Kutnohorského graduálu, který je uložen v Rakouské národní knihovně ve Vídni. Obraz, který byl do roku 1920 součástí vídeňské soukromé sbírky, byl dlouhou dobu nezvěstný. Velmi pravděpodobně od středověku nevystavovaný. Iluminace byla známá jen z černobílé fotografie. Jde o mimořádně kvalitní knižní malbu z konce 15. století, která je unikátní i v evropském kontextu. Není zajímavá jen z uměleckohistorického hlediska, ale cenná je i pro svou vypovídací schopnost v oblasti hospodářsko-technologické. Podrobně totiž zachycuje práci horníků v dole, tavení rudy, slévání v hutních pecích, ražení mincí a uměleckořemeslné zpracování stříbra. Vyobrazení je pojato jako pohled do tzv. Vlašského dvora, konkrétně na jeho nádvoří. Sami autoři aukčního katalogu firmy Sotheby´s píší, že „jde o jednu z největších a nejvýznamnějších záalpských iluminovaných miniatur, které existují."
Malíř tohoto listu velmi důvěrně znal horní prostředí, byl to bystrý pozorovatel nejen se smyslem pro věcné a názorné zpodobení všech jednotlivých báňských úkonů, ale i s citem pro detail, který se nevyhýbal ani komickým aspektům scén. Na první pohled zaujme, jak důmyslně kombinuje realistické zachycení mnohačetné scény na povrchu s průhledem do nitra země, v němž se odehrávají důlní práce. Ředitel Ústavu dějin umění AV Lubomír Konečný tuto miniaturu neváhal označit za zcela ojedinělou památku české knižní malby, významem srovnatelnou s fragmentem iluminované Dalimilovy kroniky, který byl v roce 2005 v pařížské dražbě zakoupen pro sbírku Národní knihovny. I proto bylo prý nutné pokusit se tuto významnou památku, vytvořenou pro Kutnou Horu, získat do domácích sbírek.
PSALI JSME: Rath chce v Londýně vydražit malbu z 15. století
Tato úchvatná miniatura je produktem obrovského bohatství nashromážděného v Kutné Hoře během 15. století. Velké zásoby stříbrné rudy tam byly objeveny už na konci 13. století, V Kutné Hoře bylo poměrně rychle soustředěno všech sedmnáct mincoven a na obchod se stříbrem byl královský monopol. Město a zejména hornický cech dávaly své bohatství na odiv mnoha způsoby, včetně celé řady velkých chorálních knih. „Pravděpodobně žádné jiné město v Evropě nebylo tak posedlé liturgickými rukopisy s ilustracemi se světskou tématikou," uvádějí autoři aukčního katalogu. Experti Sotheby´s cenu odhadovali v rozmezí 200 - 300 tisíc liber, tedy zhruba 5,8 - 8,7 milionů korun. Nakonec ale vzrostla ještě o dalších 200 000 liber.
Na jedinečnou středověkou práci upozornila galerii odbornice na iluminované rukopisy 15. století Milada Studničková z Ústavu dějin umění Akademie věd. Ta také dílo určila jako práci nejvyšší kvality, zhotovené v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století, v jejímž čele stál iluminátor Matouš. V Londýně list ověřil Zdeněk Uhlíř z Národní knihovny. Podle informací uvedených v katalogu je malba, složená ze dvou částí, v dobrém stavu. Jen místy se projevuje blednutí barevné vrstvy či velmi drobné barevné ztráty vzniklé jejím odprýskáváním, okraje jsou o několik milimetrů seříznuty, oba spojené listy byly položeny na papír z 19. století a vhodně zapaspartovány.
Foto: Sotheby´s a Národní knihovna