Nominace na Cenu J. Chalupeckého
Snem videoartisty Marka Thera je natočit celovečerní film
15.08.2011 12:30
Nejsem cirkusák, chci jen upozornit na opomíjená témata, komentuje svou kontroverzní tvorbu finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Marek Ther. Autor často šokujících videí a krátkých filmů v současné době chystá scénář, který by chtěl jako režisér v budoucnu převést na filmové plátno. "Celovečerní film je pro mě obrovská výzva," říká.
Čtyřiatřicetiletý umělec byl letos porotou poprvé vybrán do pětice finalistů prestižního ocenění pro mladé umělce do 35 let - Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jeho portrét tak v rámci propagace "výtvarného klání" visí na zastávkách metra, jeho videa se díky soutěži dostanou k divákům daleko za hranicemi české metropole. Ther je například autorem následující znělky pro festival Stimul z roku 2008, do které obsadil Jiřího Lábuse:
Jako každý z finalistů má totiž Ther možnost představit svou tvorbu na autorské akci, která se v Therově případě bude konat v sudetské vesnici Kytlice. "Mám přichystány dva krátké filmy na téma Sudet a tamního odsunu Němců. Je to citlivé téma, protože mezi odsunutými byli i někteří mí předci. Je to stigma, symbol, který stojí za to připomínat," vysvětluje autor, který je přitom proslulý spíše svými provokativními videi a filmy (velkou pozornost vzbudilo například jeho zpracování znělky pro Festival otrlého diváka v roce 2008), které v sobě ovšem nezapřou autorův svérázný smysl pro humor.
Právě vtip na jeho pracích ocenila i letošní mezinárodní porota Ceny Jindřicha Chalupeckého. Podle nich Ther tvoří "vtipné, ale upřímné krátké filmy a videa..., jež poskytují komické odlehčení důležitých sociálních otázek". Sám autor si ovšem neklade za cíl diváky pobavit. "Trochu to možná vyznívá tak, že jsem cirkusák, ale tak to není. Nevyhýbám se vážným tématům, ovšem divákům je zprostředkovávám po svém. Nicméně jsem si jist, že jim nechávám dostatečný prostor pro fantazii a vlastní interpretaci," uvedl Ther.
Jak jeho filmy přijmou účastníci setkání v Kytlicích, se ale příliš neobává. "Doufám, že se nikdo pohoršovat nebude. Jeden z filmů, jenž je vlastně dokumentem, jsem už promítal v Broumově a několik přítomných snímek dokonce rozplakal," podotýká autor.
Ther je absolventem Akademie výtvarných umění, kde studoval mimo jiné v ateliéru Vladimíra Skrepla. Mladý výtvarník ovšem brzy malbu opustil a začal se věnovat novým médiím - videu a filmům. "Já sám bych video art nerozděloval na film a video. Pro mě je to výrazově stejné médium, které se často liší jen technickými prostředky. Často se stává, že na festivalech se nejprve ptají, na co jsem točil, aniž by je vlastně zajímalo o čem," popisuje Ther, který svou tvorbu představoval na videoartových festivalech ve Spojených státech, Německu, Slovensku nebo v Nizozemsku.
Právě festivaly jsou často jednou z mála příležitostí, kde se umělci s novými médii mohou představit. Problémem je pro ně ovšem také fakt, že videa a filmy nemají na trhu stejnou pozici uměleckého artefaktu jako například malby či sochy. Podle Thera navíc není jednoduché získat ani komerční zakázky. "Všechny reklamy a klipy jsou o známostech. Zakázky získávají hlavně zavedení reklamní režiséři. Mým snem je ovšem natočit celovečerní snímek. V současné době pracuji na scénáři, snad se mi podaří film realizovat," prozradil své plány do budoucna Ther.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.