Sudkova galerie vystavuje klasika české moderny Miroslava Háka

Kultura
12. 10. 2017 12:00
Tvorbu Miroslava Háka představí Galerie Josefa Sudka.
Tvorbu Miroslava Háka představí Galerie Josefa Sudka.

Tvorbu jednoho z klasiků moderní české fotografie, Miroslava Háka, představuje výstava v Galerii Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Komorní výstava se vrací ke kořenům jeho tvorby, kdy se sochařem Ladislavem Zívrem a malířem Františkem Grossem tvořili v základ pozdější Skupiny 42. Nejslavnější Hákovy práce jsou z pražské periferie, v jeho odkazu však lze nalézt četné experimenty, akty, civilní zátiší a další fotografie vyznačující se osobitou poetikou, uvedl kurátor výstavy Jan Mlčoch z Uměleckoprůmyslového muzea.

Muzeum Galerii Josefa Sudka provozuje. Tvorba Skupiny 42, která vznikala za druhé světové války, neztrácí podle kurátora na naléhavosti a síle. Jednou z výrazných postav tehdejší umělecké scény byl právě fotograf Hák.

Narodil se 9. května 1911, po škole zkoušel malovat, ale otec ho vedl k fotografii, které se u něho také vyučil. Pak praktikoval v pražské fotografické firmě Langhans, počátkem 30. let zřejmě navštěvoval kurzy pro amatéry pořádané Františkem Drtikolem. Počáteční tvorba Háka se nesla v duchu experimentu, později ho ovlivnil surrealismus podobně jako další členy Skupiny 42.

Zásadní změna v Hákově uměleckém životě nastala v roce 1936, kdy obeslal Mezinárodní výstavu fotografie v pražském Mánesu. Z jeho účasti vyplynula práce pro divadlo E. F. Buriana. Hák vnesl do divadelní fotografie nový prvek, zaznamenával práci herců přímo na jevišti. Záhy se zaměřil na chemické experimenty předjímající pozdější informel.

Kromě snímků s námětem civilismu za války Hák vytvořil několik zásadních děl v oblasti uměleckého aktu a zátiší. Závěrem 40. let ukončil spolupráci s Burianovým divadlem, vzdal se fotografické živnosti a pracoval pro zestátněný film. Po dramatickém rozpadu Skupiny 42 v únorových dnech roku 1948 se životní osudy přátel rozešly.

Hák po ukončení fotografické činnosti roku 1969 prodal 50 prací do obnovené fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, jeho dílo vyvolalo podle Mlčocha zájem i v zahraničí. Miroslav Hák zemřel 28. června 1978 v Praze.

Autor: ČTK Foto: , Galerii Josefa Sudka

Další čtení

Vasilův Rubáš & Die Ukrainiens zahrají v Malostranské Besedě

Kultura
31. 3. 2025

Praha se už potřetí stala nejoblíbenějším domácím cílem českých turistů

Kultura
29. 3. 2025

Noc divadel nabídne v mnoha městech pestrý program pro malé i velké

Kultura
29. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ