Dvacet umělců ze světa představí v uměleckém prostoru ArtMill v Miřenicích na Klatovsku díla věnovaná migraci ve světě. Na problémy spojené s ní poukážou prostřednictvím videí, performancí, maleb, fotografií a instalací. Vernisáž I'M/MIGRATION se uskuteční v sobotu 22. července a výstavu doprovodí víkendové přednášky, řekla manažerka výstavního prostoru Gabriela Benish-Kalná.
Výstavní síň má podtitul středisko trvale udržitelné tvořivosti a vznikla ve staré miřenické stodole v roce 2004. Její provozovatelé se snaží poukázat prostřednictvím různých uměleckých forem na problémy současné doby. U nadcházející výstavy je to právě migrace.
"Umělecká díla zkoumají, jak klima mění celosvětovou migraci a populační vzory. Mezi pozvanými umělci jsou Helen a Newton Harrison, průkopníci uměleckého hnutí v oblasti životního prostředí," uvedla Benish-Kalná. Mezi vystavujícími budou i umělci ze Španělska, Norska, Velké Británie, Izraele, Kamerunu nebo Ghany.
"Nové studie o environmentální migraci nám dávají porozumění, jak globální změny klimatu ovlivňují migraci lidí po celém světě. Sucha nebo nárůst hladin moří ovlivňují historicky stabilní sociální, ekonomické a humanitní systémy," uvedla Benish-Kalná. Na tyto problémy se vystavující umělci dívají z různých úhlů a zachycují jak život obyvatel Středomoří, tak i následky ničení ekosystémů v Indii nebo kolonizaci domorodých Američanů.