Tanečník Tanaka v představení ukáže tělo jako nástroj mezilidské komunikace

Kultura
31. 5. 2017 10:45
Japonský choreograf a tanečník Min Tanaka.
Japonský choreograf a tanečník Min Tanaka.

Nové představení pro pražské Divadlo Archa připravuje s osmi tanečnicemi z Evropy japonský choreograf a tanečník Min Tanaka. Jmenuje se Tělo (A Body) a umělec, který se do Česka pravidelně vrací už od 80. let, ho věnuje autenticitě těla jako nástroje mezilidské komunikace. Premiérovou sérii uvede Archa 19., 22. a 23. června, řekla mluvčí divadla Pavlína Svatoňová.

V nové choreografii se Tanaka vrací do prehistorie, do časů, kdy lidé nepoužívali jazyk a neměli jiný nástroj komunikace. Z potřeby komunikovat s ostatními lidmi a s okolní přírodou tak vznikl tanec. Ten podle autora zůstal zakódovaný v lidských tělech jako kód pravdivého vztahu.

"V představení A Body figuruje bezejmenné tělo jako nástroj komunikace, jako znak přináležitosti k lidskému druhu," říká dvaasedmdesátiletý Tanaka. Sám se na scéně objeví s osmi tanečnicemi. Zabývá se postavením muže a ženy ve společnosti, střídáním dominace obou pohlaví v dějinách, připomíná rozdílné osudy žen a mužů ve válkách a podobně extrémních situacích. "Naše historie je založena na podřizování si lidských těl, zabíjení, nenávisti. Naše existence je vždy spojena s tělem. Tělo je život. Je pravdou samo o sobě," řekl na úvod zkoušek Tanaka.

Dramaturgem představení je ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, který s japonským tanečníkem spolupracuje přes 30 let. "Tanakův tanec je založen především na extrémním vnímání prostoru a času. Jeho tělo je seismograf, který reaguje na všechny tektonické impulzy našeho duchovního prostředí. Min svým tancem relativizuje všechny zákony fyziky a vytváří báseň těla. Je to tanec bez formy, plný neočekávaných událostí a zároveň silně zakořeněný v zemi," popisuje projev Mina Tanaky.

Projektem s osmi evropskými umělkyněmi po čase navazuje na tři verze projektu Grimm Grimm, které vytvořil v druhé polovině 90. let s českými umělci, jako jsou Iva Bittová, Vladimír Javorský, Zuzana Sýkorová a další. Mezi osmi evropskými tanečnicemi v Těle tančí Katarina Kadijevicová, Tereza Krejčová, Věra Ondrašíková a Zuzana Pitterová z České republiky.

Min Tanaka má k divadlu Archa blízko, před více než 20 lety spolu s hudebníkem Johnem Calem vytvořil představení pro slavnostní otevření divadla, kde pravidelně vystupuje. V Praze poprvé vystoupil v roce 1984. Jeho tehdejší tajné vystoupení viděla jen hrstka diváků. Od té doby se stal pro mnohé v České republice živou legendou. Tanaka byl prvním, kdo v zemi představil butó, tanec japonské avantgardy.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ