Virtuální prohlídka
Tisíce fotografií ukazují historii a zvláštnosti dřevěných kostelů na Těšínsku
10.03.2018 11:30
Muzeum Těšínska a polské Muzeum Śląska Cieszyńskiego spustily projekt, který umožní lidem prohlédnout si prostřednictvím internetu 22 dřevěných kostelů na území Těšínského Slezska. Ve velmi vysokém rozlišení mohou lidé vidět exteriéry i interiéry kostelů, a to nejen všechny stěny, ale i podlahy a stropy. Každou stavbu popisují české, polské a anglické texty, které přibližují její historii a zvláštnosti, a lokalizace GPS. Sdělila to mluvčí Muzea Těšínska Iva Lupková.
Pracovníci polského muzea loni pro projekt pořídili více než devět tisíc panoramatických fotografií, které následně spojili. Prohlídky zahrnují jedenáct kostelů na polské a stejný počet na české straně hranice. Zájemci je najdou na internetových stránkách wirtualnie.muzeumcieszyn.pl.
Nejstarší dřevěné sakrální stavby v oblasti se nacházejí na českém území, úplně nejstarší je kostel svatého Mikuláše v Nýdku na Frýdecko-Místecku z roku 1576. "Na polské straně je nejstarší kostel v Bělovicku z roku 1701," uvedla Lupková.
Ještě loni v létě, kdy pracovníci muzea panoramatické snímky pořizovali, byl nejstarším a nejcennějším dřevěným kostelem v Těšínském Slezsku kostel Božího Těla v Třinci-Gutech. Na počátku srpna však celý shořel. Podle policie byl zapálen úmyslně, z činu obvinila tři mladíky.
Lidé si na internetu mohou prohlédnout i tento kostel, jak vypadal před požárem. Muzejníci ale stihli zdokumentovat jen exteriér, nasnímání interiéru zmařil požár. "Podoba interiéru je však naštěstí dochována v rámci jiné, dříve pořízené virtuální prohlídky, která však není součástí zmiňovaného projektu," uvedla Lupková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.