Celkem 16 pardubických výtvarných umělců nebo uměleckých skupin se zapojilo do pětiletého mezinárodního projektu CreArt pro výměnu zkušeností. S pomocí evropské dotace se uskutečnil kromě Pardubic v dalších 12 evropských městech. Jeho cílem bylo zejména umožnit výměnu zkušeností mezi umělci, kulturními institucemi a veřejností. Projekt sice 30. dubna končí, magistrát ale chce aktivity výtvarníků podporovat dále i bez evropských peněz, řekli náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD) a manažerka projektu Lucie Břízová.
CreArt umožňoval umělcům rezidenční pobyty v zahraničí, umělecké výměny a akce i prezentace jejich děl. "Vystavovali v galeriích, kam se řada umělců, třebas i starších a známějších, nikdy nedostane," uvedl Rychtecký. Do projektu se zapojili zvláště tvůrci moderních výtvarných forem, například konceptuálního umění. Nechyběly ale ani tradičnější techniky jako malba, kresba či fotografie.
Mezi zúčastněnými městy byly vedle Pardubic Arad a Hargita v Rumunsku, Kaunas v Litvě, Janov a Lecce v Itálii, Delft v Nizozemsku, Záhřeb v Chorvatsku, Valladolid ve Španělsku, Aveiro v Portugalsku, Linec v Rakousku, Kristiansand v Norsku a Vilnius v Litvě. Pardubice hostily například umělce z Rakouska a Itálie. Náklady projektu přesáhly tři miliony eur (zhruba 80,5 milionu korun), zúčastněná města hradila polovinu. V případě Pardubic činil příspěvek asi 2,4 milionu korun.
Výsledkem byly konference, putovní výstavy, tvůrčí akce pro veřejnost, dny umělecké tvořivosti či letní příměstské tábory zaměřené na výtvarné umění. Podle vedoucí Galerie města Pardubic Ivany Panochové bylo přínosem i navázání mnoha vazeb mezi umělci navzájem i mezi nimi a institucemi. Galerii to umožní pořádat výstavy s mezinárodním dopadem a účastí.