Umění za pandemie. V Praze se chystá mezinárodní výstava

Kultura
31. 8. 2020 19:00
Jedno z děl, která pandemii reflektují, vzniklo v dubnu přímo na ní, když výtvarníci opatřili rouškou portrét Johna Lennona.
Jedno z děl, která pandemii reflektují, vzniklo v dubnu přímo na ní, když výtvarníci opatřili rouškou portrét Johna Lennona.

Práce umělců z více než 60 zemí představí výstava Helpful Art in Covid. Bude se konat od 8. do 28. září na Výstavišti Praha Holešovice jako součást festivalu Praha Září - Jdu ven. Mezinárodní putovní výstavu, která mapuje umění vzniklé v době pandemie covidu-19 ve světě, v pondělí organizátoři představili u pražské Lennonovy zdi.

Jedno z děl, která pandemii reflektují, vzniklo v dubnu přímo na ní, když výtvarníci opatřili rouškou portrét Johna Lennona. Ta bude také součástí výstavy, řekl v pondělí novinářům Pavel Šťastný, spoluautor Lennonovy roušky. "Myšlenka na výstavu vznikla díky této roušce. Když jsme jí během pandemie udělali, vyfotilo ji mnoho lidí a je to dnes nejznámější česká rouška, její fotografie vyšla všude ve světě," řekl Šťastný.

Jako spoluautora velké textilní roušky ho prý oslovil zaměstnanec francouzského velvyslanectví, z jehož oken se lidé na Lennonovu zeď dívají. Ten podle Šťastného začal během pandemie sbírat umění vzniklé v té době, sbírka má zatím asi 1500 položek a stala se základem putovní výstavy. Její součástí bude sbírka ručně šitých roušek, které Češi vyráběli snad v největším měřítku na světě.

Výtvarník a designér Pavel Šťastný, který jako student vytvořil známé logo Občanského fóra, loni inicioval novou podobu legendární zdi v Praze na Kampě. Ta se stala v jeho pojetí venkovní galerií. Na zdi jsou vyhrazena místa také pro vzkazy veřejnosti, sprejování je ale zakázané. Praha 1 se navíc rozhodla Lennonovu zeď prohlásit pamětním místem.

Lennonova zeď patří k Maltézské zahradě. Nápisy a básně se na ní začaly objevovat v 70. letech minulého století. Po smrti britského hudebníka, člena kapely The Beatles, se u ní konaly pietní akce na jeho počest, lidé na zeď psali úryvky Lennonových textů. Komunisté nechali zeď několikrát přemalovat, následně z ní vytvořili plakátovací plochu. Po listopadové revoluci v roce 1989 byly zeď i přilehlý areál vráceny řádu maltézských rytířů.

Autor: ČTK Foto: , David W Cerny/Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ