I 75 let po vypálení obce Ležáky nacisty podává svědectví o jejích obyvatelích nevelké množství zachovaných osobních věcí. Návštěvníci Regionálního muzea v Chrudimi se o tom mohou přesvědčit na v pátek zahájené výstavě Ležáky - paměť lidí, krajiny a věcí. Vystaveny jsou například šaty, v nichž Jarmila Šťulíková, jedno ze dvou přeživších ležáckých dětí, po válce přijela z Německa, kam byla poslána na převýchovu.
"Máme tam třeba i doklady a osobní věci z rodiny Františky Švandové. Jsou tam její svatební šaty, snubní prsteny a třeba kabelka, která byla zakopána jejími příbuznými," uvedla ředitelka muzea Klára Habartová. Některé exponáty budou k vidění vůbec poprvé.
Ze sbírek muzea je vystaven také kočárek po ležáckých dětech, cedule ze Švandova mlýna, boty, hrníčky, které se našly ve vyrabovaných a vypálených domech, nebo stuhy z pozdějších pietních vzpomínek. Dcera Jarmily Šťulíkové, dnes Doležalové, poskytla na výstavu části oděvů své matky, které měla na sobě po návratu z Německa, školní penál a tabulky či boty.
Výstava je doplněna informativními texty o ležácké tragédii a předválečné historii obce. Další panely obsahují fotografie lidí, kteří vyhlazení obce nepřežili, a ležáckých dětí. "Součástí bude i promítání dokumentů, které se o Ležákách natočily po druhé světové válce, a vzpomínky pamětníků, příbuzných lidí z Ležáků," dodala Habartová. Výstava potrvá do 6. července.
Osadu Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že v Anglii vycvičení parašutisté udržovali z Ležáků vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Nacisté ještě 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel Ležáků. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zřejmě zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Sestry Šťulíkovy byly poslány do Německa na převýchovu.