V sobotu se v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna slaví tradiční Den horníků. V tomto technickém prostředí bývalého dolu na černé uhlí si ale dali sraz i umělci, kteří otevřenou výstavu s názvem Vášnivé sběratelství.
"Sběratelova vášeň je na jedné straně již koncentrována v samotném dotýkání: sběratel doslova sbírá, to jest nalézá, chápe se a zmocňuje věcí, aby je mohl vzít do ruky, umístit do sbírky a přemísťovat v ní, dokud se neocitnou tam, kde být mají, což je ale beztak provizorní, neboť, kdo ví, kam bude ta či ona věc patřit.... Pohled sběratele je tedy stejně tak v ruce, jako je na druhé straně v oku," napsal o sběratelství Miroslav Petříček.
Projekt připomíná, jakým způsobem vznikala většina dnešních muzeí, která zakládali vesměs vášniví sběratelé a mecenáši. Ti své poklady věnovali instituci nebo zřizovali muzea vlastní. Výstava bude zaměřena hlavně na Kladno a jeho blízké okolí. V Kladně v současnosti žije řada sběratelů, o nichž širší veřejnost neví. Sami mají své kolekce po kůlnách a garážích a mnohdy obsahují předměty ze zavřených dolů a Poldovky, každý chtěl mít doma malou vzpomínku, někdo si své vzpomínky rozšířil do malé sbírky.
Na toto téma také navazují umělci, pro které je sběratelství inspirací. Výstava představí tvorbu umělců, pro něž se sbírání, hromadění a třídění různých věcí stalo důležitým tvůrčím principem. Vystavovat budou například linorytec Michal Cihlář, jeho žena a autorka unikátní sbírky s názvem Národní muzeum PET láhví Veronika Richterová, šperkaři Jaroslav Kučera a Věra Nováková nebo sochařka Dagmar Šubrtová.
Součástí výstavy budou fotografie, kresby, šperky, texty a řada zajímavých sbírkových předmětů. Mimo jiné budou vystavené i historické fotografie z pozůstalosti Františka Pošty, jež zapůjčí Tomáš Rouček. Výstava trvá do 30. října.