V kapli Cyrilka byla na Velehradě zahájena výstava pravoslavných ikon bulharské malířky a restaurátorky Stefky Nikolové. Prodejní výstava s názvem Ikonografie bude v kapli volně přístupná až do konce srpna.
K vidění je 20 ikon malovaných temperovými barvami na dřevo, často zlacených. Odkazují převážně ke středověkým dílům, která vznikala v Byzanci, na Krétě nebo v Rusku. Kromě Krista zpodobňují například sv. Cyrila a Metoděje, sv. Jiří, apoštoly Petra a Pavla či archanděla Michaela.
"Ikona se rodí z živé zkušenosti, z liturgie. Je božím ztělesněním," řekla při dnešní vernisáži Nikolová, která žije ve Vídni a úspěšně vystavuje po celé Evropě, především v Německu a Rakousku.
Na Velehrad dnes přijela poprvé. "Jde o místo, kde svatí bratři Cyril a Metoděj zahájili svou velkou apoštolskou misi mezi Slovany," uvedla Nikolová, která výstavu v kapli Cyrilka označila za speciální pokračování výstavy Víra v barvách. Tu loni představila ve Vídni.
Slovo ikona pochází z řeckého výrazu eikón a znamená obraz. Do češtiny bylo převzato z církevní slovanštiny a označuje pravoslavný náboženský obraz. Ikony bývají neodmyslitelně spojeny s obřady pravoslavné a řeckokatolické církve. Jejich námětem bývá vyobrazení Krista, bohorodičky a světců a výjevy z jejich života.
Nejstarší ikony se objevily na konci 5. století v koptské církvi, velký rozkvět zažily v 8. století v Cařihradě (Istanbulu). Významná střediska maleb ikon byla do 14. století na Krétě a poté v Novgorodě a Moskvě.