V Paříži byl poprvé vystaven nedávno objevený soubor šestadvaceti vzácných kreseb jednoho z předních představitelů francouzské umělecké avantgardy Francise Picabii. Všechny pocházejí ze dvacátých let 20. století. Od té doby odpočívaly v obálce, kde je našla Aube Elléouëtová, dcera Andrého Bretona, který je nazýván "otcem surrealismu".
Devět kreseb bylo použito na obálky časopisu Littérature, který Breton ve 20. letech vydával, další dvě byly reprodukovány v jednom časopisu v 50. letech. Žádná z nich nebyla dosud vystavena, až nyní jsou k vidění v pařížské Galerii 1900-2000. Americký kunsthistorik William Camfield v katalogu výstavy uvádí, že jde o kresby zároveň odvážné, jednoduché a provokativní, že je obtížné je interpretovat a že je nelze srovnávat s ničím, co se v literárních a uměleckých časopisech té doby objevilo. Elléouëtová chce kresby prodat, ale jen pod podmínkou, že je jako celou kolekci koupí nějaké muzeum, napsal Le Monde. Peníze hodlá věnovat na boj proti rakovině.
Francis Picabia žil v letech 1879 až 1953 a byl kubánsko-francouzského původu. Jako umělec prošel postupně kubismem, dadaismem a surrealismem, po druhé světové válce se přiklonil k abstrakci.
Foto: fiacparis.com