V tajné místnosti florentské kaple byly objeveny Michelangelovy kresby

Kultura
27. 4. 2017 19:45
Freska od Michelangela Buonarroti v Sixtinské kapli.
Freska od Michelangela Buonarroti v Sixtinské kapli.

Stovky let ukrývala Medicejská kaple ve Florencii renesanční tajemství. Pod padacími dveřmi, které se nacházely pod komodou, ředitel muzea a jeho kolegové objevili místnost plnou uhlových a křídových kreseb. Podle některých expertů jde o práci velkého renesančního umělce, architekta, malíře a sochaře Michelangela Buonarrotiho. Po více než třiceti letech od objevení kreseb, které nejsou běžně k vidění, je zachytil fotograf časopisu National Geographic Paolo Woods.

Místnost v roce 1975 nalezl tehdejší ředitel muzea a jeho kolegové, když hledali, kudy by turisté mohli z kaple vycházet. Krátce nato začali experti strhávat sádru, která byla na stěnách, aby zjistili, jestli se pod ní něco neukrývá. Narazili na desítky kreseb, jež se podobají některým známým dílům Michelangela - například Zmrtvýchvstání Krista či jeho ztvárnění Lédy s labutí. Místnost není kvůli ochraně kreseb přístupná veřejnosti.

Obraz zmrtvýchvstalého Krista renesančního malíře Michelangela Buonarrotiho.

Experti věří, že kresby zahrnují dokončená i nedokončená díla. Jiní ale tvrdí, že o práci Michelangela asi nejde. Kresby nejsou podepsané a některé z nich jsou údajně příliš amatérské.

Michelangelova Pieta ve Vatikáně.

William Wallace z Washingtonské univerzity v St. Louis řekl National Geographic, že Michelangelo byl příliš známý na to, aby jeho díla byla takto schována. Věří, že kresby vznikly o pár let dříve - v době stavby nové sakristie kolem roku 1520. Ta se stala mauzoleem nebo pohřební kaplí slavného rodu Medicejských, který ve Florencii vládl více než 300 let, a je považována za Michelangelovo mistrovské dílo. Wallace sice připouští, že některé kresby opravdu mohou být Michelangelovým dílem, nicméně věří, že mnoho z nich během přestávek nakreslili jeho asistenti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Uli Deck

Další čtení

Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ