Překvapivý objev
Vydražili obraz nalezený ve filmu Myšák Stuart Little
15.12.2014 09:20
Avantgardní obraz, který se pohřešoval celých devadesát let, než ho maďarský odborník zahlédl ve filmu Myšák Stuart Little, se v Budapešti vydražil za více než 200 tisíc eur (asi 5,5 milionu korun).
Podle aukční síně Virag Judit zakoupil obraz nazvaný Spící dáma s černou vázou od malíře Róberta Berényho soukromý maďarský sběratel, který si nepřál být jmenován. Prodejní cena překonala očekávání i předdražební odhady.
"Vždycky jsem věděl, že je to mistrovský kousek, a teď se zdá, že trh se mnou souhlasí," řekl Gergely Barki z maďarské Národní galerie. Právě on si malby všiml v americkém rodinném filmu o malém myšákovi, když se na něj před šesti lety na Štědrý den díval se svou dcerou Lolou.
Toto dílo zmizelo koncem dvacátých let minulého století, ale Barki ho prý okamžitě poznal - i když ho předtím viděl pouze na vybledlé černobílé fotografii z katalogu Národní galerie z roku 1928.
Neortodoxní objev obrazu zaujal i pozornost anglického herce Hugha Laurieho, který je mnohem známější jako doktor House a ve filmu Myšák Stuart Little hrál společně s americkou herečkou Geenou Davisovou.
Obraz koupil za zhruba čtyřicet dolarů kalifornský obchodník s uměním Michael Hempstead na katolické kostelní charitě někdy koncem devadesátých let. Krátce poté ho prodal za čtyři sta dolarů do obchodu se starožitnostmi v Pasadeně, kde si ho vybrali scénografové hollywoodského studia jako rekvizitu v seriálech a filmech.
Jak se obraz dostal do Ameriky a komu patřil, než ho koupil Hempstead, zůstává záhadou. Podle Barkiho mohl do Spojených států dojet s nějakým židovským uprchlíkem během druhé světové války. "Po válkách, revolucích a zvratech dvacátého století je mnoho maďarských mistrovských děl ztraceno a roztroušeno po celém světě," řekl Barki.
Róbert Berény (1887-1953) byl před první světovou válkou vedoucí osobností avantgardního hnutí, které si říkalo Skupina osmi. Byl přítelem rakouského psychoanalytika Sigmunda Freuda a v Paříži vystavoval s francouzským malířem Henrim Matissem.
V roce 1919 maloval plakáty pro krátkodechou maďarskou revoluci. Poté uprchl do Berlína, kde měl románek se slavnou herečkou Marlene Dietrichovou. Dílo nalezené díky filmu Myšák Stuart Little namaloval po návratu do Budapešti, když mu vláda v roce 1926 slíbila amnestii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.