Významnou roli Francie při vzniku samostatného Československa chce připomenout výstava Naše Francie, která představí francouzskou poezii v českých překladech a ilustracích. Začala v Letohrádku Hvězda, kde potrvá až do konce října. Mezi více než 130 děl, která přiblíží silný vliv francouzské literatury na českou kulturu, jsou třeba ilustrace francouzské poezie od Josefa Šímy nebo Toyen. Návštěvníci výstavy si je mohou prohlédnout vůbec poprvé.
Výstavu pořádá Památník národního písemnictví společně s Francouzským institutem. Pořadatelé říkají, že vybrali to nejlepší z české knižní kultury 20. století. Připomínají, že česká literatura se francouzskou poezií inspirovala "od Villona k Prévertovi". Největší čeští básníci překládali velikány francouzské literatury: Baudelaira, Rimbauda, Verlaina či Apollinaira. Francouzská poezie byla inspirací pro mnohé malíře, grafiky a ilustrátory.
Vladimír Holan, František Hrubín, Vítězslav Nezval či Jaroslav Seifert navazovali na své předchůdce neméně zvučných jmen Jaroslava Vrchlického a Karla Čapka. Díky překladům Otokara Fischera a Pavla Eisnera se Villonovo dílo stalo základem moderní české poezie. Soubor ilustrovaných knih francouzských básníků by pak mohl sloužit jako encyklopedie historie českého výtvarného umění 20. století - lze v nich najít práce Josefa Čapka, Františka Grosse, Adolfa Hoffmeistera, Josefa Istlera, Františka Koblihy, Kamila Lhotáka, Františka Muziky, Bohuslava Reynka, Josefa Šímy či Jana Zrzavého.
V prvním patře letohrádku Hvězda jsou vystaveny Apollinairovy Alkoholy (1982), sbírka Dopisy II (1975) od Charlese Baudelaira či kresby Adrieny Šimotové pro sbírku Saint-John Perse. Všechny tyto tituly vyšly jako samizdatová literatura. Doplní je ilustrace Františka Kupky ze začátku 20. let 20. století k dílům Antoine Orliaca nebo Louise-Arnoulda Grémillyho a rozsáhlé soubory ilustrací francouzské poezie od Toyen nebo Josefa Šímy.
Poprvé jsou vystaveny ilustrace Ludmily Jiřincové k básnické sbírce Françoise Villona Čtyři Balady (1952). Návštěvníci se setkají i s díly Františka Kubína, Zdeňka Sklenáře nebo Františka Tichého. Výstavu doplní i kniha a jako doprovodný program památník nabízí komentované prohlídky, přednášky, básnická čtení i multimediální projekty.