Výstava mapuje osudy členů odbojové organizace Světlana

Kultura
7. 12. 2018 09:00
Výstava mapuje činnost i osudy členů odbojové organizace Světlana
Výstava mapuje činnost i osudy členů odbojové organizace Světlana

Výstava v Národním památníku Vítkov v Praze o odbojové protikomunistické organizaci Světlana začíná už v období konce druhé světové války. Většinu vedoucích jednotlivých podskupin Světlany totiž tvořili bývalí partyzáni, řekl hlavní autor výstavy Zdeněk Homola z Ústavu pro studium totalitních režimů. Expozice mapuje nejen samotnou činnost organizace, ale i osudy členů či jejich rehabilitaci po pádu režimu. Výstava bude k vidění od 7. prosince do 1. dubna.

Expozice se skládá ze šesti hlavních bloků rozdělených tematicky a časově. V prvním bloku se věnuje předzvěsti vzniku Světlany a zakladateli Josefu Vávrovi Staříkovi. Po jeho dceři Světlany Janíčkové dostala organizace jméno. V druhém bloku expozice představuje jednotlivé zásadní osobnosti organizace, mimo jiné Antonína Slabíka, velitele štábu Světlany v Československu, Rudolfa Lenharda nebo Aloise Šimaru.

Další úsek se věnuje osudům členů Světlany, ale též reprezentantů Státní bezpečnosti, kteří se na rozklíčování odboje podíleli. V následujících blocích se výstava zabývá přístupem k organizaci za normalizace, kdy téma v podstatě zmizelo z éteru, snahou o rehabilitaci členů a přešetření činnosti Státní bezpečnosti ze 40. a 50. let po roce 1989 a jednotlivými teoriemi kolem Světlany.

"Organizace je považována za jednu z nejkontroverznějších. Jsou dvě základní teorie: Světlana jako konstrukt Státní bezpečnosti a Světlana jako největší odbojová organizace proti komunistickému režimu," řekl Homola.

Kromě textů a dokumentů jsou k vidění například repliky německých a sovětských samopalů, které měli partyzáni ve výzbroji, pistole, dálnopis používaný Státní bezpečností nebo cyklostyl, který byl využíván k rozmnožování textů. Součástí expozice jsou i ukázky z filmu, který v roce 1947 natočili členové partyzánského oddílu Olga a který zobrazuje rekonstrukci zatčení nacistického generálmajora Dietricha von Müllera.

Výstavu Ústav pro studium totalitních režimů připravil ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, Národním technickým muzeem a Národním muzeem. Premiéru měla loni v září ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, protože geograficky spadá činnost Světlany na Moravu. Dnes večer se uskuteční vernisáž pro zvané hosty, které se zúčastní mimo jiné Světlana Janíčková, dcera Vávry Staříka a Aloisie Doležalové, a Slabíkův prasynovec Aleš Macháč.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , josekube

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ