Opěrnou zeď Letenských sadů, která slouží jako galerie, zdobí obrazy známých pražských věží. Dominanty města, které bývá označováno také jako Praha stověžatá, ale nevypadají jako líbivé turistické motivy, ale jako válkou zničené město. Autor výstavy nazvané Praha den po náletu Oto Hudec chce upozornit na vývoz českých zbraní do nedemokratických zemí. Výstava, na níž se podílí Amnesty Itnernational ČR, potrvá do 30. června.
Autor symbolicky zaměňuje příčinu a následek. Hlavní město České republiky je v jeho díle vystaveno ničivým účinkům vyvezených zbraní. Městské pamětihodnosti se mění na hrozivé ruiny. Tímto postupem chce zpřítomnit dopad zbraní, který se skrývá za zdánlivě nevinnými statistikami o vývozu. Výstava vznáší otázku spoluzodpovědnosti za válečné konflikty.
"Dokud se od nás budou vyvážet zbraně, které jsou používány ve válečných konfliktech, toto téma se bude týkat nás všech. V tomto případě neplatí argument, že za světové válečné konflikty a řešení jejich důsledků nesou odpovědnost pouze světové mocnosti. S ohledem na vývoz zbraní zůstávají prohlášení o řešení problémů v domovské zemi jen prázdnými slovy," komentuje svůj projekt autor.
Jednotlivé obrazy jsou doplněny údaji o finančním objemu vývozu zbraní z ČR. Hudec podotýká, že ze zveřejňovaných dat kolem vývozu zbraní není možné zjistit, jaké konkrétní zbraně byly vyvezené do určité země, což znesnadňuje kontrolu. Vícekrát však už bylo prokázáno, že české zbraně přispívají k porušování lidských práv v nedemokratických režimech, dodává.
"Amnesty International dlouhodobě upozorňuje ministerstvo zahraničních věcí na závažné rozpory mezi deklarovanou podporou demokracie a lidských práv na jedné straně a podporou exportu vojenského materiálu do zemí, kde hrozí jejich porušování, na straně druhé. Chceme dosáhnout toho, aby byly vývozy zbraní z Česka transparentní a hlavně nepodporovaly porušování lidských práv kdekoli ve světě," říká Martina Pařízková z Amnesty International ČR.