Výstava v NTM představí architekta, který dostavěl Chrám svatého Víta

Kultura
19. 4. 2019 11:41
Kamil Hilbert.
Kamil Hilbert.

V Národním technickém muzeu (NTM) v Praze začíná výstava věnovaná architektu Kamilu Hilbertovi, který se nejvíce proslavil novogotickou dostavbou svatovítské katedrály. Koná se u příležitosti 150. výročí jeho narození a 120. výročí od jeho jmenování architektem dostavby katedrály. Výstava v Malé galerii v expozici Architektury, stavitelství a designu potrvá do 15. září.

"Hilbertovi můžeme vděčit za dnešní siluetu jak katedrály, tak celých Hradčan - na hlavní věži neprovedl dlouho zamýšlenou a prosazovanou novogotickou špici, ale ponechal pozdně barokní helmici. Ve výsledku se výběr architekta ukázal jako velmi šťastný," uvedl ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM Martin Ebel.

Rozestavěný dóm svatého Víta na Pražském hradě převzal Kamil Hilbert po smrti Josefa Mockera roku 1899 jako třicetiletý, dostavba trvala dalších 30 let. Novou část katedrály převzal jako hrubou stavbu, chybělo především zaklenutí, okna s kružbami a většina kamenické práce. Podstatná část středověké stavby Matyáše z Arrasu a Petra Parléře navíc potřebovala obnovu. "S hlubokou znalostí gotické architektury šetřil každý autentický detail, který nepotřeboval výměnu, cenil si hodnoty stáří středověkého díla. Mistrovským dílem z tohoto pohledu je obnova kaple svatého Václava," uvedl Adam Dušek z muzea.

Kamil Hilbert.Práci mu komplikoval špatný stav chrámu v této části, který do té doby zůstával vážně poškozen dvěma ničivými požáry v roce 1541 a 1757. O ochraně dominanty Prahy před ohněm se v posledních dnech začalo znovu mluvit po pondělním požáru slavné pařížské katedrály Notre-Dame, který výrazně poškodil konstrukci chrámu a téměř kompletně zničil dřevěné krovy kostela. Nad svatým Vítem jsou krovy v nově dostavěné části z ocele.

Výstava v Národním technickém muzeu se zároveň věnuje i Hilbertově práci při obnově středověkých kostelů. Architekt se podílel na rekonstrukcích církevních staveb ve více než desítce českých měst. V rodných Lounech například restauroval kostel Matky Boží, v Mělníku kostel svatého Petra a Pavla nebo pražský kostel svatého Martina ve zdi. Výstava v NTM se detailně zaměří na obnovu kostelů v Čáslavi a Nymburce. Podle Hilbertových projektů byly postaveny také školy, několik obytných domů a dalších staveb.

Kamil Hilbert zemřel 25. června 1933 v Praze ve věku 64 let, pohřben je na vyšehradském Slavíně.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Petrovič Milan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ