Výstavou v Obecním domě slaví sdružení grafiků Hollar sté výročí

Kultura
12. 10. 2017 19:15
Grafika Josefa Lieslera na výstavě k stému výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar v Praze.
Grafika Josefa Lieslera na výstavě k stému výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar v Praze.

Grafické listy všech svých současných členů vystavuje v Obecním domě sdružení Hollar. Výstavou nazvanou Hollar připomíná letošní sté výročí založení spolku pojmenovaného po slavném českém rytci a grafikovi. Sdružení letošní rok pojalo jako Rok grafiky, uspořádalo mnoho výstav v Česku i zahraničí, na kterých představilo práce zakládajících členů i mnoha umělců, kteří spolkem prošli. Výstava v Obecním domě potrvá do 20. ledna.

Grafika Oldřicha Kulhánka na výstavě k stému výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar v Praze.Ukazuje vedle sebe práce autorů několika generací: nejstarší vystavující oslavil letos pětadevadesáté narozeniny, nejmladšímu je 26 let. Střídají se tu klasické grafické postupy s digitálními tisky, s experimenty v různých kombinovaných technikách, od drobných formátů velikosti sotva deseti centimetrů, po rozměrné, až třímetrové tisky.

V názorově i formálně různorodém přehledu může návštěvník vnímat na jednom místě různorodost současné podoby sdružení Hollar a seznámit se s trendy volné grafické tvorby českých umělců, říkají pořadatelé.

Sdružení českých umělců grafiků Hollar se svým názvem odkazuje k dílu a významu nejuznávanějšího českého barokního grafika a rytce Václava Hollara (1607 až 1677), pražského rodáka, žijícího a tvořícího převážně v Německu, Nizozemsku a Anglii.

Obraz Vojtěcha Sedláčka Milenci na výstavě k stému výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar v Praze.Zakladatelé Hollaru dodali grafice rovnocenné místo mezi ostatními druhy výtvarného umění a dnešním úkolem sdružení je tuto pozici nadále hájit, uvedl předseda sdružení Pavel Piekar. Dějiny umění nejsou podle něj jen souborem děl jednotlivců, ale vytvářejí "organické celky a systém, představující společné dědictví".

K výstavě Hollar vychází stejnojmenná publikace, která mapuje všechny důležité události kolem Hollaru, počínaje jeho založením 3. prosince 1917 až po úsilí o znovuobnovení jeho činnosti v roce 1989. V pasáži o novodobé historii Hollaru na ni svými osobními vzpomínkami navazuje dlouholetý předseda sdružení, grafik Vladimír Suchánek. Poslání Hollaru Suchánek shledává především ve výstavní činnosti, která seznamuje veřejnost s hodnotami grafiky současnosti i minulosti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Vasilův Rubáš & Die Ukrainiens zahrají v Malostranské Besedě

Kultura
31. 3. 2025

Praha se už potřetí stala nejoblíbenějším domácím cílem českých turistů

Kultura
29. 3. 2025

Noc divadel nabídne v mnoha městech pestrý program pro malé i velké

Kultura
29. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ