Výstavu zámořských objevů ozdobí vzácná Velaskova malba

Kultura
5. 11. 2013 14:00
Obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska.
Obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska.

Do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze byl dnes pod policejní ochranou převezen cenný obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska (1840-1912). Olejomalba bude součástí výstavy Čas zámořských objevů, která bude veřejnosti přístupna od 15. listopadu a potrvá do září příštího roku.

"Bude první expozicí z výstavního cyklu Peníze, který Národní muzeum připravilo pro sezonu 2013/2014. Uvede návštěvníky do doby, kdy Evropané začali doslova odkrývat dosud nepoznaný svět," uvedla ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová. Představí unikátní umělecké předměty, mapy, glóby a dokumenty i ty, kteří byli s tímto obdobím spjati. Tedy mořeplavce, dobyvatele, výzkumníky, cizokrajné obyvatele, misionáře, otroky, piráty a korzáry.

Podle Dittertové je obraz pojištěn na několik desítek milionů korun. Jeho transportem začal svoz nejvzácnějších předmětů pro tento cyklus. Dalšími budou například největší briliant v českých sbírkách či jedinečný zlatý stodukát Ferdinanda III.

Transport obrazu, který je pojištěn na několik desítek milionů korun, provázel značný zájem, ale také policejní dohled.Obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel namaloval Velasco v roce 1882 na objednávku mexického lékárníka Františka Kasky. Šlo o ateliérovou repliku jeho nejslavnějšího díla z roku 1877, které dnes vlastní Museo National de Arte v Ciudad de México. Podle odborníků má toto výtvarné dílo svým námětem pro Mexičany výjimečný a symbolický význam. Panoramatické zobrazení rozsáhlého údolí s kdysi nevelkým hlavním městem Mexika se zasněženými vrcholky sopek Popocatépetl a Iztaccíhuatl na obzoru připomíná idylickou dobu před více než 130 lety. Na obraze je nejposvátnější místo celé Latinské Ameriky - místo zjevení Panny Marie Guadalupské, patronky krajiny. Jsou tu skryté heraldické symboly Mexika, kaktus nopál a orel číhající na hada.

Obraz byl autorem několikrát kopírován. Autorská replika z roku 1882, jež má stejné kvality jako o pět let starší originál, je od roku 1909 součástí sbírek Národního muzea, kam se dostal darem vědce, důstojníka, diplomata a svého času i osobního lékárníka císaře Maximiliána zastřeleného v Mexiku v roce 1867 Františka Kasky (1834-1907). Rodák z Horažďovic sice prožil většinu svého života v cizině, byl však členem Společnosti Muzea království českého a jedním z jeho štědrých donátorů. Do Prahy posílal vzácné přírodniny včetně meteoritů a muzeu odkázal veškeré své sbírky včetně osmi Velaskových krajinomaleb.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michal Doležal

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ