Tři neznámí pachatelé ukradli z muzea v Curychu čtyři vzácné obrazy z 19. století, jejichž hodnota dosahuje 180 milionů švýcarských franků (téměř tři miliardy korun). Z jedné z nejvýznamnějších soukromých sbírek v Evropě odnesli plátna Paula Cézanna, Edgara Degase, Vincenta van Gogha a Clauda Moneta. Vzápětí oznámilo Sprengelovo muzeum v Hannoveru, že z bezpečnostních důvodů uzavírá výstavu ve švýcarském Pfäffikonu, z níž byla ve středu ukradena díla Pabla Picassa.
Podle policie vtrhli v neděli asi půl hodiny před zavírací dobou do vily, kde je umístěna sbírka nadace průmyslníka Emila Georga Bührleho, tři maskovaní muži s pistolemi. Donutili ochranku a návštěvníky, aby si lehli na zem, a sebrali Cézannovu olejomalbu Chlapec v červené vestě (1888), Monetův obraz Makové pole u Vétheuil (1879), Degasův portrét Hrabě Ludovic Lepic a jeho dcery (1871) a van Goghův obraz Kvetoucí větev kaštanu (1890). Podle svědků mluvil jeden z pachatelů německy se slovanským přízvukem. Z místa činu odjeli bílým autem. Policie za informace vedoucí k jejich dopadení vypsala odměnu sto tisíc švýcarských franků (1,6 milionu korun).
Podle internetových stránek Bührleho nadace pocházel tento průmyslník (1890-1956) z Německa. V Curychu převzal tehdy skomírající zbrojovku Oerlikon a vytvořil z ní jeden z nejvýznamnějších evropských zbrojařských závodů. Ve Švýcarsku dostal později občanství. Za svého života shromáždil jednu z největších soukromých sbírek malířů 19. a 20. století v Evropě, nejvíce jich nakoupil v letech 1951 až 1956 u obchodníků s uměním v New Yorku, Londýně a Paříži. Asi 200 nejvýznamnějších z nich jeho rodina od roku 1960 zpřístupnila ve vile, kde žil.
Švýcarsko postihla již druhá krádež vzácných obrazů krátce po sobě. Ve středu večer neznámí pachatelé ukradli dvě plátna od Pabla Picassa z výstavy ve městě Pfäffikon, které leží několik desítek kilometrů od Curychu. Hodnota obrazů Koňská hlava a Sklenice se džbánem se odhaduje na tři miliony eur (bezmála 77 milionů korun).
Ředitel Sprengelova muzea v Hannoveru Ulrich Krempel dnes oznámil předčasné ukončení této Picassovy výstavy, na niž ústav zapůjčil většinu vystavených děl. Po středeční loupeži dvou obrazů sice muzeum chtělo ve výstavě se zvýšenými bezpečnostními opatřeními pokračovat, dnešní přepad v Curychu však ukázal, že lupiči se nezastaví před ničím. "Nová situace ohrožuje nejen umění, ale i zdraví a životy ostrahy," řekl Krempel v Pfäffikonu, kam přijel zjistit postup vyšetřování. "Dnešní přepadení v Curychu klade zcela nové otázky našim kulturním institucím ohledně toho, jak díla zabezpečit a chránit," dodal a vyjádřil přesvědčení, že dnešní loupež nezpůsobí, aby se na středeční krádež Picassových děl pozapomnělo.
Foto: AP