Zámek v Holešově na Kroměřížsku otevírá výstavu ke stému výročí české grafiky. Prezentuje díla stovky nejvýznamnějších autorů, jako byl Emil Filla, Max Švabinský, František Tichý, Kamil Lhoták, František Kupka, Oldřich Kulhánek a další, řekl mluvčí pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.
Výstava vznikla ve spolupráci se Sdružením českých umělců grafiků Hollar. "Řadí se k desítkám expozic, kterými si spolek toto významné výročí připomene. Vedle Obecního domu v Praze je však Holešov druhou největší výstavou v zemi, která českou grafiku představí v takovém rozsahu," uvedl ředitel kulturního střediska Pavel Chmelík.
Výstava v Holešově začne v pátek a potrvá do 1. října. "Rozdíl mezi Obecním domem a Holešovem je jen v tom, že Holešov představí žijící i nežijící autory, v Praze vystavíme od podzimu pouze současné grafiky," přiblížila kurátorka obou velkých výstav, česká grafička a malířka Xénie Hoffmeisterová.
Podle Podhajské je cílem výstavy prezentovat průřez grafickou tvorbou členů spolku Hollar od jeho založení až po současnost, když sto jmen reprezentuje sto obrazů. Expozice se soustředí na tvorbu zakladatelů, na díla žijících autorů a na tvorbu těch, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji grafiky v Česku.
Díla byla do Holešova zapůjčena z českých galerií a muzeí včetně Památníku národního písemnictví Praha. Vedle významných originálů, typických děl ikon české grafiky, se na zámku objeví i práce méně známé, často menších formátů. Výstava bude instalována v prvním patře přední části Zámecké galerie. Souběžně s ní se koná i prodejní část v zámeckém New Drive Clubu. Nabídne originály Adolfa Borna, Jiřího Anderleho či Josefa Váchala.