Práce z doby svého založení před 20 lety i tvorbu z poslední doby představují na výstavě v Galerii hlavního města Prahy členové výtvarného sdružení Zaostalí. Každému ze čtyř původních členů vyhradili pořadatelé zvláštní prostor; všemi se pak line hudba skladatele Jana Klusáka, který ještě spolu s architektem Karlem Koubou do skupiny přistoupili.
V roce 1987 společenství s ironií odkazující k názvům výtvarných skupin vznikajících hlavně v době avantgardy založili sochař Hugo Demartini a malíři Bedřich Dlouhý, Zdeněk Beran a Pavel Nešleha.
Pojily je zkušenosti s nonkonformním uměním 60. a 70. let i vzdor vůči laciné povrchnosti a mělkosti konzumní kultury. "Společná je jejich autonomní umělecká identita. I když ve své tvorbě zaznamenávají skutečnosti z vnějšího světa, stále všichni vytvářejí svůj vlastní umělecký svět a jejich výpovědi mají často monumentální prvky," řekl jeden z autorů výstavy Petr Wittlich.
Mahulena Nešlehová, spoluautorka výstavy a manželka jednoho z vystavujících, již nežijícího Pavla Nešlehy, připomněla, že všichni čtyři výtvarníci mají dokonale zvládnuté řemeslo malby a kresby. "Obsah jejich děl ale zdaleka není dokonalý, zbavují diváka i sebe iluzí, ukazují stav hnilobný, rozpadající se, syrový. Tím jsou stále přítomní a aktuální," uvedla.
Zaostalí se dali dohromady na konci 80. let, v době, kdy již bylo možné navzdory panujícímu režimu občas uspořádat neoficiální výstavu - pár let předtím byly podobné akce ještě státní policií pronásledované. Začaly vznikat tvůrčí skupiny, v nich se však sdružovali především nejméně o generaci mladší umělci. První společnou instalaci Zaostalí připravili na neoficiální výstavě českého a slovenského umění Forum 88 v pražské holešovické tržnici.
Nejvýraznější skupinovou akcí byla v roce 1992 společná instalace Hromada v pražském Mánesu na výstavě Situace 92. V rohu výstavního sálu navršili tehdy svá díla vzniklá na sklonku totalitního režimu v Československu. Hromada, zvaná také Obětiště, byla podle odborníků přelomovou ve zdejším výtvarném dění - vyjádřila přelom doby, ale vyvolala i rozporné ohlasy, neboť hluboce zpochybnila do té doby panující estetické stereotypy. Na současné výstavě Hromadu dokládá filmový záznam.
Výstava nazvaná Zaostalí Forever potrvá v Městské knihovně do 25. listopadu.
Foto: ČTK