Zemřel fotograf František Kressa, známý hlavně díky svým fotografiím Brna za normalizace. Bylo mu 67 let. V posledních letech vyšla série knih založená právě na Kressových archivních snímcích z ulic či továren. Zprávu o fotografově čtvrtečním náhlém úmrtí přineslo například Moravské zemské muzeum, jehož pracovníci Kressovi zároveň poděkovali za celoživotní tvorbu.
Kressa spolupracoval s týmem kolem protiatomového krytu 10-Z přeměněného v expozici. Na podzim se v krytu podle facebookové stránky provozovatelů uskuteční výstava Kressových fotek o pádu komunismu v Brně. Fotograf zemřel poté, co se podařilo dokončit pátý a šestý díl jeho knižní série.
Kressa působil v 70. a 80. letech jako fotoreportér Brněnského večerníku, jehož vydavatelem byl městský výbor komunistické strany. Kromě oficiálních akcí ale fotil také všední život v ulicích, stavbu sídlišť i likvidaci staré zástavby.
Na jeho snímcích kontrastuje výzdoba oslavující komunismus s poničenými fasádami a obrazy rozesmátých cvičenců spartakiády se zamračenými tvářemi mužů a žen ve frontách na nedostatkové zboží. "Nikdy jsem však nefotil s vědomím, že by mohlo jít o dobový dokument," řekl loni Kressa.
Snímky se dostaly na veřejnost náhodou. "Narazil jsem na Františka v roce 2015 a zjistil jsem, že má pod postelí schovaný největší fotoarchiv Brna vůbec," řekl před časem historik Pavel Paleček. Sbírka obsahuje tisíce negativů, část získalo Moravské zemské muzeum.