Hračky maminky Petra Nikla vzbuzují vzpomínky i respekt
30.03.2010 14:20
Gumová nafukovací zvířata a pískací harmonikové figurky, s nimiž mají mnozí třicátníci a čtyřicátníci spojené své dětství, připomene výstava 200 dm3 dechu. Hračky navrhla designérka Libuše Niklová (1934 až 1981), její tvorbu uvidí návštěvníci pražského Uměleckoprůmyslového muzea od 1. dubna.
Její syn, známý výtvarník Petr Nikl připravil výstavu svých obrazů, kreseb a loutek, k nimž ho inspirovala maminčina tvorba. Niklova výstava Dialog s maminkou začne ve středu v letohrádku Hvězda. Potrvá až do konce května, přehlídka v muzeu do 6. června.
"Hračky jsem znal, ale nikdy jsem je neviděl všechny pohromadě, 30 let po smrti maminky jsem se toho dočkal. Je to úžasné," řekl dnes Nikl novinářům. Ikonou mezi hračkami Libuše Niklové je černý harmonikový kocour, známé byly ale také nafukovací hračky, které sloužily i jako sedací nábytek pro děti.
Výstava měla počátkem roku premiéru v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, kde se setkala s velikým diváckým úspěchem. Výstava představuje impozantní množství inovativních plastových hraček, jejichž originalita ve své době dalece předčila běžnou hračkářskou produkci jak u nás, tak ve světě, uvedla kurátorka výstavy Tereza Bruthansová.
Název projektu 200 dm3 dechu odkazuje na roli, již ve všech výtvorech designérky, ať už se jednalo o malé gumové figurky, zvířátka s harmonikovým trupem nebo nafukovací objekty, hrál vzduch, vytvářel jejich tvar, dovolil jim vydávat zvuk a souzněl s měkkostí a poddajností plastu, z něhož byly vyrobeny. Tento fenomén podtrhuje instalace výstavy, již Petr Nikl vystavěl z transparentních nafouklých kostek a míčů.
Niklová začínala s malými gumovými pískacími postavičkami a zvířátky, které tvořila v 50. a 60. letech pro výrobu v Gumotexu Břeclav. Její jméno je však spjato především s firmou Fatra Napajedla, v níž v letech 1963 až 1981 přivedla na svět řadu nápaditých hraček. První byl právě zmíněný harmonikový kocour.
Výstava představuje 70 procent hraček, které Niklová navrhla. Některé se nezachovaly, vyčerpávajícím způsobem ale všechny připomíná publikace z nakladatelství Arbor Vitae. Výstava zahrnuje objekty z Niklovy sbírky, z kolekce muzea, které je prozíravě sbíralo již v době jejich vzniku, a ze zápůjček Fatry. Protože ale většina exemplářů je posledními svého druhu, nebudou si s nimi moci dětští návštěvníci hrát; k tomu je určena limitovaná série nově vyrobených nafukovacích červených buvolů umístěná na začátku výstavy. Hračky se přestaly vyrábět proto, že obsahovaly ftaláty. Nová série buvolů už je ale z folií bez ftalátů, na výstavě je bude možné zakoupit, zatím ale mají certifikát jen jako upomínkový předmět, nikoli hračka. Fatra slíbila vyrobit také sérii žiraf a slonů, řekl Nikl.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.