Noční můra v Elm Street je kultovní horor, který mnozí považují za vůbec nejlepší snímek tohoto žánru. Málokdo ale tuší, že režisér Wes Craven našel inspiraci ve skutečných událostech 80. let minulého století. V tom období zemřelo několik mladých lidí v USA během spánku z nevysvětlitelných důvodů. Informaci uvedl server history.com.
V roce 1984 představil režisér Wes Craven ikonický horor Noční můra v Elm Street. Hlavní postavu filmu je Freddy Krueger, který jako démon zabíjí teenagery v jejich vlastních snech. Inspiraci údajně Craven nalezl v článku publikovaném v časopise L. A. Times, který informoval o dítěti uprchlíků před genocidou v Kambodži, které se údajně bálo usnout, protože mělo strach, že ho někdo napadne ve snu a nikdy se už neprobudí.
"Když konečně chlapec usnul, ozvaly se z jeho pokoje uprostřed noci výkřiky. Jeho rodiče se k němu ale dostali pozdě a chlapec byl mrtev. Zemřel uprostřed noční můry," vysvětlil Craven. Nejednalo se přitom o jediný případ. Desítky jihovýchodních uprchlíků v Americe zemřely v 80. letech z neznámých důvodů ve spánku. Většinou to byli mladí lidé ve věku mezi 20 a 30 lety z etnické skupiny Hmongů. Vzácná choroba tak postihla především uprchlíky z Laosu, země v jihovýchodní Asii.
Asi 30 tisíc vojáků z etnika Hmongů dokonce pomohlo USA bojovat proti komunismu. V roce 1975 ale skončila válka ve Vietnamu a Laos se stal komunistickou zemí. Vietnamci považovali menšinu Hmong za zrádce, protože během války spolupracovali právě s USA. Početné skupiny proto odešly z politických důvodů po skončení vietnamské války do Spojených států amerických a dalších západních zemí.
Tajemná kletba
"Byla to vynucená migrace, kterou doprovázely ty nejnáročnější podmínky. Lidé si museli hledat novou práci, domov a budovat své postavení," říká doktor Khatharya Um, autor publikace o migraci z jihovýchodní Asie. Současně dodává, že uprchlíci trpěli psychickým onemocněním a byli nuceni čelit velké chudobě. Snadno tak uvěřili, že je zasáhlo tajemné onemocnění, na které se umírá ve spánku, přesněji v noční můře.
Vyšetřovatelé ale nenašli na tělech obětí jakékoliv známky násilí, či konkrétního onemocnění, které by zapříčinilo smrt. Někteří Hmongové věřili, že je to trest způsobený duchem mrtvého předka za emigraci z vlasti. Mimo svou vlast údajně nemohou uctívat zemřelou rodinu a vykonávat všechny rituály. "Pro mnoho Hmongů současné generace není důležité, že mohlo jít o srdeční onemocnění, nadále věří, že jejich předky stihl trest za emigraci," vysvětluje doktor Um.
Záhadná kletba či nemocnění bylo později označeno jako "syndrom náhlého úmrtí" a dlouhodobě ji zkoumalo Centrum pro kontrolu nemocí. I přesto zůstává příčina úmrtí Hmongů, jejichž příběh inspiroval režiséra Cavera pro vytvoření kultovního hororu, stále neobjasněná.