Slavnostní znovuotevření historické budovy Státní opery Praha v neděli 5. ledna završí rekonstrukci, která stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky. Za účasti mnoha politiků a osobností kultury se uskuteční zahajovací koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis. Operní gala se bude konat přesně 132 let od prvního otevření Státní opery, tehdy Nového německého divadla.
Zahajovací koncert, který provede diváky historií čtyř zdejších operních souborů, i příjezdy hostů k opeře budou moci lidé sledovat na velkoplošné obrazovce před budovou. Přímý přenos galakoncertu nabídne program ČT art.
V lednu se do Státní opery vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madama Butterfly. Na jaro je plánována premiéra inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkým a Královskou operou ve Stockholmu. Velkou událostí by podle vedení Národního divadla, pod něž Státní opera spadá, mělo být listopadové uvedení opery Mistři pěvci norimberští. Právě toto dílo Richarda Wagnera zde bylo poprvé uvedeno v roce 1888. Režie se ujme Keith Warner a dirigentské taktovky hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. V roli Hanse Sachse vystoupí švédský pěvec John Lundgren.
Na nedělní znovuotevření Státní opery, považované za jeden z nejkrásnějších operních domů v Evropě s vynikající akustikou a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou, přijede maďarský premiér Viktor Orbán. Dorazí také pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová a velvyslanci USA, Německa, Rakouska, Francie, Polska, Izraele, Norska nebo Slovenské republiky.
Vláda premiéra Viktora Orbána na konci loňského roku čelila protestům opozice kvůli přijetí zákona, který podle ní posiluje vládní kontrolu nad kulturou. Podle divadelníků zákon naruší jejich nezávislost a uměleckou svobodu. Podporu jim vyjádřili čeští umělci, dopis do Maďarska poslalo také Národní divadlo, jehož součástí je i Státní opera Praha.
Významné osobnosti v hledišti
Z českých politiků na otevření opery přijede premiér Andrej Babiš či předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), někteří ministři a ministryně nebo předsedové poslaneckých klubů. Zúčastní se i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kardinál Dominik Duka nebo šéf odborů Josef Středula. "V hledišti se objeví ředitelé českých i světových operních a baletních domů, stejně jako osobnosti a mecenáši české kultury," sdělil mluvčí ND Tomáš Staněk.
Součástí znovuotevření Státní opery je také videomapping, který spustili 1. ledna se začátkem roku 2020. Projekce na historickou budovu potrvá do 5. ledna. Videomapping omezuje provoz na magistrále v jejím okolí. Řidiči ve večerních hodinách musejí s omezením počítat od parkoviště před Fantovou kavárnou po Václavské náměstí.
Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky. Komplexnější opravou prošla budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opravou prošly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.