Nejpopulárnější značkou džín na světě je Levi’s
06.04.2008 06:00 Původní zpráva
Džíny jsou základem šatníku. Bez nich se jen stěží obejdeme. Značek, které vyrábějí džíny, je na světě spousta, přesto jen jedna značka s přehledem vede: "levisky", džíny, které nás provázejí od 20. května 1873, kdy si obchodník Levi Strauss a krejčí Jakob Davis nechali zaregistrovat patent na jejich výrobu.
Vedoucí celosvětová agentura pro výzkum trhu zveřejnila výsledky výzkumu, který ukázal, že nejpopulárnější značkou džín je celosvětově Levi's. Nejlevnější džíny si kupují Američané, ty nejdražší Rusové. Výzkum dále prozradil, že 16 procent žen by raději nakupovalo plavky než hledalo džíny, které dokonale sedí. Ukázalo se taky, že více žen než mužů má problém sehnat perfektní střih. Může to být tím, že ženy mají vyšší očekávání, jak by měly v džínách vypadat.
Vliv celebrit
Průzkum také sledoval, zda si lidé všímají značek kolemjdoucích a zda sledují, jaké džíny nosí celebrity. Na otázku, zda lidé souhlasí nebo nesouhlasí s výrokem "Všimnu si, jakou značku nosí celebrity v časopisech", odpověděla skoro čtvrtina respondentů kladně. Je fakt, že celebrity a módní ikony udávají v mnoha případech trend při výběru džínů. Vlastní kolekci modrého denimu navrhla i Victoria Beckhamová a tím rozjela davové šílenství.
Džíny už nejsou jen oblečením z ulice, nosíme je do práce nebo na slavnostní příležitosti. Inspirujeme se také módními návrháři, kteří na nás chrlí množství nových džínových módních trendů.
Skvělé džíny mohou pozdvihnout oblek z fádnosti k báječnosti; a osobu z žalostné k úžasné. Proč je tedy tak těžké, zvláště pro ženy, najít džíny, které sedí? Skoro padesát procent dotázaných souhlasí s výrokem "Je pro mě velmi těžké najít džíny, které mi sedí perfektně". Ano, je to nadlidský úkol. A důvod? Módní návrháři sice chrlí úžasné modely, ale nositelné pouze pro vyhublé modelky. Naštěstí jiné, levnější značky se zaměřily na své zákaznice detailněji. Snaží se pohrát si s barvou, střihem, posazením kapes, výškou pasu nebo šířkou a délkou nohavic.
Co desetiletí, to jiný střih
V třicátých letech byly džíny oblečením kovbojů. Oblíbené byly hlavně kvůli westernovým filmům. Ve čtyřicátých letech se začaly nosit džíny i v Evropě, během války je totiž nosili američtí vojáci, kteří v nich chodili mimo službu. Největší boom zaznamenaly džíny v padesátých letech, kdy se staly projevem odporu a rebelství, hlavně u mládeže, která se inspirovala u filmových idolů, jako byli James Dean, Marlon Brando nebo sexy Marilyn Monroe. V 60. a 70. letech "frčely" zvonové džíny hippies, které ale zároveň u nás znamenaly, spolu s dlouhými vlasy, provokaci režimu.
Sedmdesátá léta byla pro džíny příjemnější. Světoví návrháři začali navrhovat a tvořit vlastní džínové kolekce, obdivované po celém světě. V devadesátých letech zase poptávka po džínách klesla, mladé generace se jich totiž "namlsaly", a to z toho důvodu, že je nosily od rána do večera. A co letí v začátku třetího tisíciletí? Nosí se hlavně roury, rovný pánský střih či zvony a střihy se stále opakují, šmrnc mají hlavně díky novým materiálům.
Foto: ČTK, archiv, Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.