Žil skutečně Indiana Jones? Kdo byl jeho předobrazem? Možná jím byl Gene Savoy, americký amatérský archeolog, dobrodruh a průzkumník. Zemřel tento měsíc v osmdesáti letech ve svém domě v nevadském Renu.
Hustý knírek, uhrančivý pohled, oblečení jak z Divokého západu nebo naopak kněžský plášť. Založení vlastní církve a Jamilian University, fantastické objevy dávných inckých měst. Tři manželství, která skončila rozvodem, dvě děti. Stručný nástin bouřlivého a pozoruhodného životního příběhu jednoho snílka, který dokázal, že i nepravděpodobné sny se můžou splnit.
Gene Savoy se narodil 11. května 1927 v Bellinghamu ve státě Washington. V sedmnácti se přihlásil do armády, během 2. světové války sloužil u námořnictva. Po válce koketoval se studiem obchodu, nakonec ho ale zlákala univerzita v Portlandu, kde studoval na kněze. Nicméně ani římskokatolická církev si ho nedokázala udržet a on založil vlastní nové náboženského uskupení International Community of Christ.
V 60. letech začal podnikat výpravy do peruánských džunglí, kde objevil čtyřicet záhadných kamenných měst a osad, o nichž nikdo neměl ani potuchy, že by mohly existovat.
Města nalezl díky originální teorii: tvrdil, že civilizace starých Inků původně obývaly tropické deštné pralesy. Jeho teorie byla potvrzena v polovině šedesátých let, když odhalil legendární město Vilcabamba.
O fantastickém objevu posledního místa úkrytu Inků před španělskými dobyvateli napsal Savoy knihu Vilcabamba: Last City of the Incas (1970).
V roce 1965 objevil jiné významné město - Gran Pajaten a o čtyři roky později sestrojil rákosový vor starodávných tvarů a vyrazil s ním na dva tisíce mil dlouhou cestu, aby dokázal dávné styky Peruánců a Mexičanů. Není divu, že získal reputaci "skutečného Indiana Jonese".
Ve volném čase psal knihy o svých objevech i „příručky" nového náboženství.
Foto: www.genesavoy.org