Ve věku 71 let zemřel ve středu večer v Praze architekt Jan Kaplický, autor kontroverzního návrhu nové budovy Národní knihovny pro českou metropoli.
"Mohu říci, že nedaleko Vítězného náměstí zkolaboval zhruba v půl deváté večer muž stejného věku. Přímo na ulici se jej snažil resuscitovat kolemjdoucí, bohužel neúspěšně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí pražské policie Jan Mikulovský. "Za tři až sedm dní proběhne pitva, která ukáže příčinu smrti. Pravděpodobně zemřel bez cizího zavinění," dodal Mikulovský.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE.
Zprávu o úmrtí světoznámého architekta přinesla jako první agentura ČTK, která se odvolávala na několik důvěryhodných zdrojů. Policie pouze potvrdila, že na ulici v Praze 6 večer zemřel muž stejného věku. Jeho totožnost však odmítla uvést, protože u sebe neměl žádné doklady.
VŠE O KAPLICKÉHO BLOBU NAJDETE ZDE.
Příběh Kaplického je o to smutnější, že se mu ve stejný den odpoledne, kdy zemřel, narodila dcera Johana.
ČTĚTE TAKÉ: Kaplický má dítě. Manželka porodila dceru Johanku
Kaplický zkolaboval na ulici nedaleko Vítězného náměstí v Praze. Jeho kolega architekt ihned přivolal záchrannou službu, lékařům se ho přesto nepodařilo oživit. "Na místě muže resuscitovali policisté, kteří šli náhodou kolem, záchranná služba v tom pokračovala, ale muže se již nepodařilo oživit," řekla on-line deníku TÝDED.CZ mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.
"Resuscitace probíhala 35 minut. Podle lékařky, která na místě zasahovala, bylo příčinou smrti srdeční selhání. U muže jeho věku to není nic výjimečného. Navíc ten den se mu narodila dcera, rozrušení to mohlo uspíšit," řekl on-line deníku TÝDED.CZ šéf pražských záchranářů Zdeněk Schwarz.
Chobotnici zatrhli politici
Architekt žil od emigrace v roce 1968 v Británii. Tam také stojí jeho nejvýznamnější stavby. Návrh budovy Národní knihovny měl být prvním velkým projektem Kaplického ve staré vlasti.
"Je to tragédie, je mi ho strašně líto. Nemohu se však při vzpomínkách na poslední dva roky ubránit otázkám typu, jak se jejich průběh podepsal na jeho zdraví," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ bývalý šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek, který společně s Kaplickým bojoval o to, aby vítězný návrh "chobotnice" byl novou budovou pro knihovnu.
Přestože stavba zvítězila v mezinárodní soutěži, na pražské Letné kvůli nechuti politiků nevyroste. "Česká malost mu vlastně pomohla do hrobu," nebere si Ježek servítky. Proti chobotnici ostře vystupoval zejména pražský primátor Pavel Bém, ačkoli zprvu byl pro. Definitivní tečku za projektem blobu udělala vláda, která odmítla dát na stavbu peníze.
Zpěvák a architekt Pavel Bobek řekl, že Kaplický byl jeho nejlepší přítel. "To, co se dělo s jeho vítězným návrhem pro Národní knihovnu, jak to bylo zatraceno a zpochybněno, toto mu ubralo na životě. Hanba těm, kteří na něj kydali hnůj. A já se nebojím říct, že to byl i pan prezident," citovala Bobka ČTK.
Spory kolem stavby zvané "chobotnice" dostaly Kaplického přesto do širšího povědomí tuzemské veřejnosti. Ani náhlá smrt renomovaného architekta nemusí podle Ježka nutně znamenat definitivní odpis vítězného návrhu. "V poslední době se o něm mluví na každé knihovnické konferenci. A v ateliéru Future Systems je spousta šikovných lidí," naznačuje Ježek.
Kaplický se svým týmem Future Systems v současnosti pracoval na projektu koncertní síně v Českých Budějovicích. "Pan architekt studii dokončil, jeho základní myšlenku tedy nemůže nic narušit. Jen ji rozvedou jiní lidé," uvedl pro ČTK předseda Jihočeské společnosti přátel hudby Antonín Kazil.
Umění v genech
Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v umělecké rodině - jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. V Praze také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze.
Než se v Británii proslavil, spolupracoval s věhlasnými architekty, jako jsou Norman Foster, Richard Rogers či Renzo Piano. V Česku mu vyšlo několik knih, byl o něm natočen dokument s názvem Profil.
Kaplický byl podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Josefa, z druhého dceru Johanu.
Foto: Robert Sedmík