Byla tak statečná, řekl Milouš Jakeš na pohřbu Švorcové

Relax
12. 8. 2011
Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (vpravo) a bývalý šéf pražských komunistů Miroslav Štěpán (vlevo) se zúčastnili posledního rozloučení s herečkou Jiřinou Švorcovou.
Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (vpravo) a bývalý šéf pražských komunistů Miroslav Štěpán (vlevo) se zúčastnili posledního rozloučení s herečkou Jiřinou Švorcovou.

V krematoriu v Praze-Strašnicích se uskutečnilo poslední rozloučení s herečkou a zarytou komunistkou Jiřinou Švorcovou. Po dlouhé nemoci zemřela v pondělí 8. srpna v léčebně v Praze na Malvazinkách. Představitelce hlavní role v normalizačním seriálu Žena za pultem bylo 83 let.

Na pohřeb dorazila spousta lidí, z hereckých kolegů Švorcové však téměř nikdo. Přišla jen herečka Gabriela Vránová. "Po tu dobu, co jsem byla s ní v Divadle na Vinohradech, to odděluji, to samozřejmě byla dobrá kolegyně. To musím naprosto objektivně říct. Zažily jsme spolu několik představení a zájezdů. Člověk nesmí nenávidět a to, že mně trošku ublížila v nějakých sdělovacích prostředcích nebo ve své knížce, se mě nedotklo. Chce to nadhled, je to nesmysl, co napsala, a ona to jistě tam nahoře zjistila, že to bylo úplně jinak," řekla Vránová.

Kamila Moučková.V obřadní síni se objevila také legendární televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková. "Byly jsme velmi dobré kamarádky, po událostech ze srpna 1968 jsme se rozešly a přes čtyřicet let jsme se neviděly," řekla Moučková on-line deníku TÝDEN.CZ. "Já jsem měla potřebu letos na jaře, že ji chci vidět. Zjistila jsem si její telefon, zavolala jsem jí a řekla jsem jí: Tady je Kamila - a nezavěšuj mi to, já tě chci vidět. Jela jsem ji navštívit na Ořechovku do její vily a strávily jsme spolu hrozně hezké odpoledne. A je mi to líto, že už ji nepotkám," vzpomínala Moučková a dodala: "Ona byla hrozně hodná ženská, nikdy nikomu neublížila, a i když byla ve vysoké funkci, jako komunistka, tak velice lidem pomáhala. Co já vím, tak nikomu nikdy neublížila."

U katafalku byly kromě mnoha květin i věnce ÚV KSČM, velvyslanectví kubánské republiky v ČR a TV Barrandov.  Hosté si během obřadu stěžovali, že není slyšet. Krematoriem zazněla v živém podání melodie Lásko, bože, lásko, Valčík na rozloučenou a Largo z Dvořákovy Novosvětské. Půlhodinový smuteční akt uzavřely Rožnovské hodiny. Přítomní uctili památku zesnulé dlouhotrvajícím potleskem.

Anketa:

Jak budete vzpomínat na herečku Jiřinu Švorcovou?

"Vzpomínám na ni a vždy budu vzpomínat rád a s láskou. Patřila mezi nejlepší herečky. Zejména si jí vážím pro její umělecké nadání a především pro její statečnosti," řekl jeden z účastníků obřadu a někdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš on-line deníku TÝDEN.CZ.

Smuteční síň se zcela zaplnila příchozími, mezi nimiž nechyběli ani další prominenti předlistopadové éry Miroslav Štěpán a Josef Fojtík. Přišli také například herec a někdejší ředitel karlínského divadla Antonín Hardt a opožděně i bývalý generální ředitel Československého filmu Jiří Purš.

V oficiálním vyjádření na to bezprostředně po jejím úmrtí reagoval předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip, který se posledního rozloučení osobně zúčastnil. "V našich srdcích se zapsala nejen svým skvělým hereckým uměním, ale především jako laskavý, čestný a zásadový člověk. Nikdy neváhala, když mohla někomu pomoci. A nikdy se nesklonila ani před nespravedlivými útoky vůči své osobě a vůči straně, k níž se hlásila," uvedl.

Pohřeb Jiřiny Švorcové.Švorcová hrála téměř 40 let v pražském vinohradském divadle, v povědomí veřejnosti byla především jako představitelka titulní role televizního seriálu Žena za pultem a také jako jeden ze symbolů minulého režimu.

V letech normalizace působila ve vedení komunistické strany a předsedala Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1989 zůstala aktivní komunistkou a stále obhajovala minulý režim.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné