Newyorští Čechoameričané, příbuzní a přátelé se ve čtvrtek naposledy rozloučili s generálmajorem české armády Milošem Knorrem, veteránem druhé světové války a poválečným důstojníkem amerických zpravodajských služeb, který zemřel 1. července v New Yorku. V září by mu bylo 90 let.
Knorr jako absolvent vojenské akademie v Hranicích na Moravě uprchl na počátku války z okupovaného protektorátu přes Slovensko a Balkán do Francie, kde se ihned přihlásil do armády. Později se stal příslušníkem československé jednotky v Anglii. S britskou armádou se jako jeden z pouhých tří československých vojáků zúčastnil v červnu 1944 vylodění spojenců v Normandii. Za účast v bojích obdržel od krále Jiřího VI. Řád britského impéria.
Po válce se vrátil do Československa, ale krátce po komunistickém puči v roce 1948, kdy mu hrozila perzekuce, opustil vlast znovu. V Rakousku pod krycím jménem major Peter prověřoval pro Američany emigranty z Československa, zda nejde o špiony komunistické rozvědky, a pomáhal stovkám československých uprchlíků přejít ze sovětského okupačního sektoru do bezpečí americké zóny. Na počátku 50. let pracoval pro americkou zpravodajskou službu v Mnichově, odkud řídil její agenty v Československu.
Od roku 1954 žil Knorr ve Spojených státech, kde se zapojil mimo jiné do činnosti Fondu na pomoc československým uprchlíkům a dalších krajanských organizací. Pracoval v oboru mezinárodního pojišťovnictví, v němž dosáhl mimořádných úspěchů.
Po pádu komunismu v Československu v roce 1989 pravidelně navštěvoval rodnou vlast, zejména jihomoravské Ivančice, kde prožil mládí. V roce 2003 mu Ivančice udělily čestné občanství. Do generálské hodnosti ho povýšil prezident Václav Havel spolu s dalšími účastníky protifašistického a protikomunistického odboje v květnu 1995.
Smuteční hosté při čtvrtečním obřadu vyslechli kondolence tří členů české vlády, které zaslali pozůstalým. Bývalý generální konzul v New Yorku, ministr zemědělství Petr Gandalovič, ministryně obrany Vlasta Parkanová a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ocenili Knorrovo vlastenectví, pomoc v boji za svobodu a demokracii i jeho přínos k posílení vztahů krajanské komunity s českým státem.
Se svým osobním přítelem se rozloučil také předseda Rady vzájemnosti Čechů a Slováků a bývalý dlouholetý představitel exilové Rady svobodného Československa Mojmír Povolný.
Foto: zvon.info