Ve věku 86 let zemřel 26. prosince herec Jaroslav Moučka. Přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech, které o úmrtí informovalo.
Moučka hrál ve více než 70 filmech a další desítky postav ztvárnil v rozhlase, televizi a dabingu. Často účinkoval v televizních seriálech, hlavní roli stranického tajemníka Pláteníka hrál v normalizačním Dietlově seriálu Okres na severu z roku 1980. Známý je jeho čert Trepifajksl v televizní adaptaci Drdovy pohádky Dalskabáty, hříšná ves.
Jaroslav Moučka se narodil 9. listopadu 1923 ve Studené v jindřichohradeckém okrese. Učil se kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem.
JAROSLAV MOUČKA V ROLI SOUDRUHA PLÁTENÍKA:
Vybaven pouze z ochotnických pokusů v Jihlavě nastoupil hned po druhé světové válce profesionální dráhu v Horáckém divadle v Jihlavě jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích byl angažován v Kladně.
Z hereckého angažmá v Olomouci následoval Moučka režiséra Jindřicha Honzla do Národního divadla v Praze. Do souboru vinohradského divadla přišel z Divadla pracujících v Gottwaldově v roce 1953 a byl jeho členem až do roku 1994.
ANEKDOTA O MEDVĚDOVI:
Moučkova herecká knížka z vinohradského divadla zdokumentovala přes 140 rolí. Zahrál si tu například Jana Husa, Bláhu v Paličově dceři, myslivce v Pleskotově inscenaci Babičky, Jílkova Silvestra i hejtmana v Revizorovi. Blíže měl k rolím prostých, dělných a zemitých chlapů.
Na filmovém plátně Moučka debutoval v roce 1950 v Makovcově dramatu Případ dr. Kováře. Pak se objevil ve Fričově komedii Zaostřit, prosím a v pohádce stejného režiséra Dařbuján a Pandrhola z roku 1959, kde ztvárnil havíře. Soustavněji se do filmové práce zapojil v 60. letech, když se stal členem vinohradského souboru.
ČTĚTE TAKÉ: Smutně úspěšná komunistická rodina
Profil Moučkovy umělecké tvorby do jisté míry ovlivnila jeho angažovanost ve stranických a odborářských orgánech. Nejrůznější funkcionáře ztvárnil i v politicky exponovaných filmech. V roce 1977 dostal cenu Svazu českých dramatických umělců, o rok později byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 1982 převzal Státní cenu Klementa Gottwalda a o pět let později Cenu Jaroslava Průchy.
Na televizní obrazovce se naposled objevil v seriálu Život na zámku z poloviny 90. let. Na filmovém plátně pak v pohádce Zdeňka Trošky z roku 1998 Z pekla štěstí.
Foto: Tomáš Nosil