Radslav Kinský zemřel na svém zámku
13.10.2008 10:50
První rozloučení se bude konat v úterý v konventním kostele Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází v areálu zámku. Pohřeb se uskuteční v sobotu 25. října.
Kinský strávil přes 30 let v emigraci, kde se stal uznávaným imunologem. Od roku 1992 se staral o rodový majetek, včetně zámku ve Žďáru nad Sázavou.
Pracovníci zámku řekli, že úterní rozloučení začne v 16.00, potrvá tři hodiny. Pohřební obřad se uskuteční 25. října také ve žďárském konventním kostele, a to od 14.00. V neděli pak bude tělo Radslava Kinského uloženo do rodinné hrobky v Mlékosrbech u Chlumce nad Cidlinou.
Radslav Kinský se narodil na zámečku v Oboře u Chlumce nad Cidlinou 14. června 1928. Jeho otec Zdenko Radslav podepsal v roce 1938 známou deklaraci české šlechty proti nacistické okupaci. V roce 1948, kdy si odbýval vojenskou službu v Pardubicích, byl rodu zabaven veškerý majetek. Ve stejném roce odešli do exilu jeho rodiče, bratr Norbert i sestra Genilda.
Radslav se stal zaměstnancem státního hřebčína v Chlumci nad Cidlinou. V druhé polovině 50. let se mu - poté, co dvakrát pracoval na stavbách mládeže na Ostravsku - podařilo vystudovat veterinární medicínu v Brně a pracoval v pražském Ústavu experimentální biologie a genetiky. V roce 1958 dostal povolení k návštěvě kongresu ve Francii a do republiky se již nevrátil, československé občanství ale neztratil.
V listopadu 1958 se v Paříži oženil s původem gruzínskou princeznou Tamarou Amilakvariovou, mají dva syny, bankéře Konstantina a Karla.
Na Sorbonně získal Radslav Kinský doktorát přírodních věd a doplnil si vzdělání specializací v oboru imunologie a genetiky. Pracoval v lékařském výzkumu, většinou v Paříži. Absolvoval mnoho stáží a přednášel po celém světě. Převážně žil ve Francii.
Po návratu do Československa v roce 1990 působil v Ústavu péče o matku a dítě. O dva roky později získal zpět rodové sídlo, zámek ve Žďáru nad Sázavou, spolu s ním zemědělský statek a 5600 hektarů lesa, 470 hektarů rybníků a skoro 180 hektarů polí.
Rod Kinských, který má heslo Bůh, čest a vlast, patří k nejznámějším šlechtickým rodům v českých zemích.
Foto: ČTK, zamekzdar.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.