Autorka románů pro ženy Simona Monyová, byla ve středu zavražděna ve svém domě v Brně-Obřanech. Podezřelým z vraždy čtyřiačtyřicetileté spisovatelky, jež byla známá pod přezdívkou Viewegh v sukních, je její o rok starší manžel Boris I. Ten byl zraněn a je v péči lékařů. Monyová byla matkou tří dětí.
Podle policie na 44letou ženu zaútočil její manžel, který byl zároveň jejím nakladatelem, a po několika ranách nožem ji usmrtil. Za vraždu mu hrozí až 18 let vězení. Muž byl zraněn a je v péči lékařů.
Incident byl ohlášen ve středu kolem 22. hodiny. Když záchranáři dorazili na místo činu, byla Monyová již po smrti. Její manžel utržil těžká zranění a byl okamžitě převezen do nemocnice.
"Proto jej zatím nebylo možné vyslechnout. Motiv činu neznáme. Snad jej zjistíme při vyšetřování," uvedla mluvčí. Předpokládá, že muž bude za vraždu obviněn v nejbližších dnech.
"Byl přivezen ve vážném zdravotním stavu, nyní je jeho stav stabilizovaný," řekla mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Anna Mrázová. Bližší podorbnosti k pacientovi neuvedla.
Brněnský literární vědec a šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík dnes Monyovou označil za mimořádný fenomén. "Byla to jediná brněnská autorka, která měla obrovské publikum, zejména mezi ženami," řekl Balaštík. Tím, jak psala, však podle něj překračovala hranice ženské literatury i k náročnějšímu čtivu.
Výjimečné bylo podle Balaštíka i to, že se Monyová neopírala o pomoc žádného profesionálního nakladatelství, ale svou tvorbu si v posledních letech dokázala vydávat sama, respektive s pomocí manžela. "Tento model většinou nefunguje, nedopadá to dobře. U Monyové se ukázalo, jaká je síla její čtenářské obce," řekl šéfredaktor.
Knihy Monyové se pravidelně umísťovaly i mezi nejpůjčovanějšími tituly brněnské Knihovny Jiřího Mahena. Podle Balaštíka měla autorka nakročeno, aby se stala i mimobrněnskou autorkou. Nejznámější však podle něj byla především v Brně. Přezdívka Viewegh v sukni, jak ji někteří nazývali, však podle něj na autorku neseděla. "Byl to spíš reklamní šot, nápad lidí, kteří jí chtěli pomoci, aby se dostala do povědomí," uvedl.
Psala příběhy o vášni, intrikách a žárlivosti
Podle bibliografie na svých internetových stránkách napsala Monyová 25 knih a autorsky se podílela i na jednom CD. Letos jí vyšly tituly Citová divočina a Srdceboly. Druhou jmenovanou představila jako příběh o manželství, které začíná okázale se vší parádou a končí na bojišti. "Je to příběh plný vášně, intrik, touhy, žárlivosti, sexu, paniky ze stárnutí, osobní nezralosti, lží a pomstychtivosti," uvedla na svém webu.
Mezi její nejoblíbenější romány patří například Deník citového vyděrače, Kudlanka bezbožná nebo Střípky z ložnic. Monyová byla podruhé vdaná a měla tři syny.
Monyová v rozhovorech uváděla, že při psaní vychází ze své fantazie, ale i ze zkušeností svých a svých kamarádek.
Přiznala také, že v běžném životě často přejímá styl a vystupování svých postav. "Když jsem psala román Roznesu tě na kopytech, kde je hlavním hrdinou muž, všichni kolem mě říkali, jak jsem zhrubla," uvedla před několika lety. Česká televize v minulosti odvysílala její inscenaci s názvem Tchyně a uzený.