Britský film
V 90 letech zemřel oscarový herec Richard Attenborough
25.08.2014 07:07
Ve věku 90 let zemřel proslulý britský herec a režisér Richard Attenborough. Oznámila to britská BBC s odvoláním na jeho syna Michaela. Mezi Attenboroughova nejznámější díla patří film Gándhí z roku 1982, za nějž získal dva Oscary jako režisér a producent.
Attenborough strávil před kamerou a za ní celkem 60 let. Byl jednou z nejznámějších tváří britské filmové scény a objevil se i v řadě hollywoodských filmů, mimo jiné ve sci-fi Jurský park od režiséra Stevena Spielberga.
Jako herec debutoval v roce 1942 a hrál mimo jiné ve filmech Brightonský špalek či Velký útěk. Režíroval například filmy Jaká to rozkošná válka!, Chaplin nebo Krajina stínů. Jeho Gándhí získal celkově osm Oscarů.
Britský premiér David Cameron vydal k Attenboroughově úmrtí prohlášení, v němž označil zesnulého za "jednoho z velikánu kinematografie", uvedla agentura AP.
Richard byl starším bratrem Davida Attenborougha. tvůrce a moderátora přírodopisných cyklů. Zanechal po sobě manželku Sheilu Simovou, syna a dceru.
Doménou zesnulého devadesátiletého britského režiséra, herce a producenta Richarda Attenborougha byly výpravné životopisné a válečné snímky. Ve svých obrazech nešetřil patosem, ale dokázal být i maximálně střídmý a cudný. Nejvíce se tento filmový veterán a šlechtic proslavil monumentální osmioscarovou epopejí Gándhí (1982). Jako herec zvládal různé žánry, po letech pauzy se vrátil rolí ve sci-fi trháku Jurský park (1993) svého kolegy Stevena Spielberga.
"Více než fikce mě zajímá skutečnost, mám rád lidi, kteří se umějí vzepřít a dokážou něco velkého," říkal Attenborough ke své zálibě v biografiích. Dokladem toho je Mladý Winston, snímek o studentských letech britského premiéra Churchilla, Volání svobody zasvěcené bojovníkovi proti apartheidu Stevenu Bikovi, obraz života hvězdy němého filmu nazvaný Chaplin, milostný příběh spisovatele C. S. Lewise Krajina stínů nebo film Láska a válka, zachycující drobnou, ale významnou epizodu ze života Ernesta Hemingwaye.
Životní ambicí Attenborougha však bylo natočit Gándhího - kombinaci individuálního lidského dramatu s tíhou historických faktů. A byl úspěšný - kromě jiných si sošku Oscara odnesl nejen on sám, ale i přestavitel indického filozofa a státníka Mahátmy Gándhího, britský herec Ben Kingsley. Ve filmu byla nezapomenutelná zejména pohřební scéna, v níž našlo uplatnění přes 300 tisíc komparzistů. Jedenáct kamer prý tehdy spotřebovalo na šest kilometrů materiálu, sestříhaná scéna se však nakonec vešla do pouhých dvou minut.
"Gándhí absolutně věřil, že se vůle národa, jestliže je přáním převážné většiny lidu, může vyplnit, aniž by byl ztracen jediný život...," vzpomněl vlivný režisér při své návštěvě Prahy v prosinci 1989 v narážce na sametovost listopadové revoluce.
Sir Attenborough, přáteli nazývaný Dickie či Bunter, se narodil 29. srpna 1923 v Cambridgi. Zdejší akademické prostředí se mu stalo domovem, neboť jeho otec byl na univerzitě zaměstnán. Svůj herecký talent Richard zdárně rozvíjel už jako student, v 17 letech získal stipendium na Královské akademii dramatických umění v Londýně. O dva roky později si ho už všimli režiséři Noel Coward a David Lean a nabídli mu první filmovou roli. Ve válečném dramatu Moře, náš osud (1942) získal úlohu sice menší, ale ne nepodstatnou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.